Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały dają ci się we znaki? Odpowiednia dieta pomoże!

Elżbieta Święcka, [email protected]
- Nie ma nic lepszego niż naturalne, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne - mówi Michał Metryka z kieleckiej Sokowirówki.
- Nie ma nic lepszego niż naturalne, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne - mówi Michał Metryka z kieleckiej Sokowirówki. Dawid Łukasik
- Po pierwsze - odpowiednio nawadniajmy organizm. Dzięki temu lepiej zniesiemy wysokie temperatury, które już zdążyły dać nam się we znaki - mówi ekspert zdrowego żywienia, doktor inżynier Kamila Sobaś.

Pierwsze upalne dni za nami. Lekkie ochłodzenie synoptycy prognozują tylko na chwilę, bo już od czwartku termometry znów mogą pokazać około 30 stopni Celsjusza. Przy takiej pogodzie nietrudno o zasłabnięcia i złe samopoczucie. Ale dzięki odpowiedniej diecie możemy temu zaradzić.

Nawadnianie to podstawa

Przy wysokich temperaturach niezwykle ważne jest, by organizm się nie odwodnił.

- Pijmy dużo wody mineralnej, dzięki czemu utrzymamy odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie. Średnio zaleca się picie 1,5-2 litrów wody dziennie, ale też trzeba zwrócić uwagę, czy nasz organizm nie potrzebuje jej więcej i uzależnić ilość wypijanego płynu od na przykład masy ciała. Oprócz wody warto też sięgnąć po zieloną herbatę oraz słabe napary z ziół, na przykład z pokrzywy lub rumianku - wymienia nasza rozmówczyni. - Organizm nawodnią także odpowiednio rozcieńczone soki owocowe. Zawarte w nich kwasy owocowe stymulują oczyszczanie organizmu z toksyn. Najlepsze będą samodzielnie przygotowane soki owocowe lub owocowo-warzywne - podpowiada ekspert.

Pamiętajmy też, by napojów nie pić mocno schłodzonych, a wodę mieć przy sobie cały czas i sięgać po nią od razu, gdy poczujemy pragnienie.

- Sposób nawadniania organizmu też jest ważny. Wodę pijemy cały czas, małymi łykami. Przy wysokich temperaturach metabolizm jest szybszy i łatwiej o odwodnienie organizmu. Dlatego szczególnie muszą uważać osoby starsze, u których zawartość wody w organizmie jest niższa, oraz dzieci, które słabiej mogą odczuwać pragnienie - podkreśla Kamila Sobaś.

Rezygnujemy z kawy i gazowanych napojów

W czasie upałów unikajmy natomiast napojów, które zawierają duże ilości cukru, słodzików oraz sztucznych barwników, aromatów, substancji konserwujących. Nie tylko nie ugaszą pragnienia, ale będą wiązały wodę w organizmie.

- Nie polecam też napojów izotonicznych, które zawierają dużo sztucznych dodatków, jak choćby barwników i słodzików, które mogą działać rakotwórczo. Lepiej zamiast takiego gotowego napoju kupić w aptece sprawdzony suplement diety i rozpuścić w przegotowanej wodzie. Ograniczamy też kawę i herbatę. Zawarta w nich kofeinę i teina odwadniają. A napoje, które zawierają szczawiany - dodatkowo wypłukują składniki mineralne - wyjaśnia ekspert zdrowego żywienia.

Dieta na ochłodę

Nie tylko napoje pomogą nam ochłodzić się w upały. Równie ważna jest dieta, dzięki której dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, które tracimy wraz z potem.

- Włączmy do diety potrawy, z dużą zawartością wody, w postaci płynnej lub półpłynnej. Idealne na lato będą chłodniki na bazie kefiru, maślanki czy jogurtu. Warto też spróbować lekkich zup owocowych. Świetnie orzeźwia na przykład cytrynowa. Do tego surówki i sałatki, również owocowe, ale bez majonezu, za to z dodatkiem świeżych ziół - podpowiada Kamila Sobaś.

Podczas upałów najlepiej zrezygnować z tłustych, ciężkostrawnych potraw.

- Najlepsze będą te przygotowywane na parze lub gotowane. Możemy też sięgać po potrawy duszone lub grillowane z małą ilością tłuszczu. A jeśli przez dłuższy czas utrzymują się temperatury powyżej 30 stopni, na 1-2 dni możemy zupełnie zrezygnować z posiłków poddanych obróbce cieplnej i jeść te, które wychładzają - wymienia ekspert.

Dieta idealna na upały

Podczas upałów możemy pić na przykład sok z natki pietruszki z kiwi i sokiem z limonki lub cytryny rozcieńczony przegotowaną albo mineralną wodą.

Jak najczęściej sięgajmy też po warzywa i owoce. Ograniczmy tłuszcz i białko, które obciąża nerki i wątrobę. W wakacyjnej diecie powinno się też znaleźć więcej węglowodanów, przede wszystkim kasz, które świetnie smakują z warzywami, a kasza jaglana - również z owocami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie