Uroczysta gala w Kieleckim Centrum Kultury na zakończenie Festiwalu "Nurt". Trzy nagrody, cztery wyróżnienia - poznajcie zwycięzców

Lidia Cichocka
Na uroczystej gali w piątek wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury ogłoszono laureatów XVII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT
Na uroczystej gali w piątek wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury ogłoszono laureatów XVII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT Krzysztof Krogulec
Udostępnij:
Na uroczystej gali w piątek, 26 listopada, wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury ogłoszono laureatów XVII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Wydarzeniem NURT-u została "Poczekalnia" Aleksandry Folczak, a Nagrodę Publiczności otrzymała "Bukolika" Karola Pałki.

Uroczysta gala na zakończenie Festiwalu "Nurt" w Kielcach - poznaj zwycięzców

"Poczekalnia" to filmowy zapis pozornie bezosobowych telefonicznych zwierzeń Polaków, skazanych na przeżycie pandemii w samotności i zamknięciu. Komisja artystyczna przyznała nagrodę: "Za znalezienie odkrywczego w swej obrazowej prostocie symbolu samotności człowieka, czyli każdego z nas – w czasie pandemii". Jak zauważyli jurorzy: "Chyba nikt dotychczas tak celnie nie trafił w naszą zbiorową bezradność".

Aleksandra Folczak przyznaje, że telefoniczne rozmowy - a był to jej jedyny kontakt ze światem w czasie lockdownu, postanowiła rejestrować po 4 miesiącach. - Rozmowy z bliskimi, z przyjaciółmi stały się dla mnie formą autoterapii. Dopiero potem przyszła myśl, że może to być materiał na film - mówi. - Na filmową opowieść o ludzkich potrzebach. Pandemia wydobyła to co tłumiliśmy w sobie, wiele osób zwolniło, przewartościowało życie. Okazało się, jak ważna jest bliskość. To dla mnie bardzo ważny film, nie chciałam by był przytłaczający. Chciałam dodać do niego trochę humoru i przeslanie, że trzeba korzystać z każdego dnia.

"Bukolika" Karola Pałki to film już nagradzany: zaproszony do prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno. Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity, Srebrny Gołąb na festiwalu w Lipsku.

- Ale nigdy nie dostał nagrody od widzów, tym bardziej ją cenię - przyznaje autor. Film mimo sielankowego tytułu pokazuje niełatwe życie dwóch kobiet otoczonych zwierzętami, żyjących w bardzo trudnych warunkach gdzieś między polami, mokradłami.

- Nie planowałem takiego filmu, ale kiedy poznałem panią Danutę i jej córkę zachwyciłem się i miałem nieprzepartą chęć, by to utrwalić - wyjaśnia Karol Pałka. Film kręcony był z przerwami przez 4 lata. - Pierwsze pół roku to było wzajemne oswajanie, zdobywanie zaufania, potem starałem się spędzić tam co najmniej tydzień każdego miesiąca. Wiem, że dokument, który powstał wywołuje mnóstwo pytań. One padają, ale ja mam wrażenie, że to moje bohaterki zadają widzom pytania. Bo czy są szczęśliwe? A może to my powinniśmy coś zmienić? Często pada pytanie czy i jak można im pomóc. Tego, mimo że spędziłem z nimi dużo czasu, nie wiem. To kobiety bardzo silne, samodzielne, nie wiem czy chcą takiej pomocy.

Film otrzymał także Nagrodę Specjalną Studenckiego filmowo-teatralnego koła naukowego „TEATR C112” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nagroda Dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury Augustyny Nowackiej przyznano Piotrowi Jaconiowi za wstrząsający repotaż o rodzicach dzieci transpłciowych „Wszystko o moim dziecku”.

Kino Moskwa tradycyjnie nagradzające filmy z kieleckimi akcentami uhonorowało dokument Doroty Kosierkiewicz „U źródła - Marek Cecuła” opowiadający o życiu znanego, związanego z Kielcami artysty ceramika.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych poniżej

NAGRODY FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2021

1. WYDARZENIE NURT NAGRODA GŁÓWNA FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2021

8.000,00 zł - przyznawana przez Komisję Artystyczną NURT dla Aleksandry Folczak za film „Poczekalnia”

Uzasadnienie:

Za znalezienie odkrywczego w swej obrazowej prostocie symbolu samotności człowieka, czyli każdego z nas – w czasie pandemii. Milczące budynki mieszkalne, szczelnie zamknięte przed zarazą, ledwie słyszalne w tle nieśmiałe kontakty telefoniczne, a także migające,gdzie-niegdzie w oknach pojedyncze ludzkie sylwetki stają się jedyną formą życia. I jeszcze absurd teleporady … „jesteś 87 w kolejce…”

Chyba nikt dotychczas tak celnie nie trafił w naszą zbiorową bezradność.

2. NAGRODA PUBLICZNOŚCI - NAGRODA PREZYDENTA MIASTA KIELCE BOGDANA WENTY

5.000,00 zł dla Karola Pałki za film „Bukolika”

3. NAGRODA DYREKTOR NACZELNEJ KCK AUGUSTYNY NOWACKIEJ FESTIWAL FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2021

4.000,00 zł - przyznawana przez Komisję Artystyczną NURT dla Piotra Jaconia za film „Wszystko o moim dziecku”

Uzasadnienie:
Poruszający reportaż Piotra Jaconia pokazuje ciernistą drogę, którą w naszym kraju muszą przejść dzieci transpłciowe i ich najbliżsi. Wielkim walorem filmu jest przedstawienie młodych ludzi, stojących przed koniecznością korekty płci, wyłącznie z punktu widzenia ich rodziców, bez konfrontacji z nimi samymi. Skomplikowane procedury prawne i medyczne niewiele tu znaczą wobec ostracyzmu otoczenia, podgrzewanego przez hipokryzję i nietolerancyjne wypowiedzi niektórych wybrańców narodu. Piotr Jacoń stworzył zapadający w pamięć, głęboko humanitarny film.

I Wyróżnienie Komisji Artystycznej

Dla Ilony Ptak za film „Oczami Ochiro”

Uzasadnienie:
„W czasach trudnych zapomnieliśmy o dobroci, czułości, akceptacji bliźnich, otwarciu na różnice kultur, autoironicznym dystansie, śmiechu, uśmiechu. Film przypomina o tych elementarnych sprawach. Wielkie słowa zostają wykluczone. Uroczy przybysz mimochodem staje się nauczycielem codziennych cnót. Stąd wyróżnienie.”

II Wyróżnienie Komisji Artystycznej

Dla Rafała Małeckiego za film „Rdza”

Uzasadnienie:
„Rdza jest odpychająca, agresywna, przykra w dotyku. Jednak w filmie Rafała Małeckiego zniszczenie rzeczy zyskuje walor rzeźbiarski. Sugestywny obraz artystki niezależnej, niezwykła wędrówka wyobraźni w znakomicie filmowanych plenerach. Gatunek filmu dokumentalnego o sztuce - w najlepszym wydaniu.”

III Wyróżnienie Komisji Artystycznej

Dla Dominiki Łapki za film „Dad You’ve Never Had” za wrażliwość, subtelność, a nade wszystko odwagę w poszukiwaniu wszystkiego co najważniejsze, czyli prawdy i miłości.

IV Wyróżnienie Komisji Artystycznej

Dla Sławomira Koehlera za film „Warchoły” za dynamiczne w formie i głęboko poruszające w treści, ukazanie tragicznych wydarzeń w Radomiu w 1976 r., oraz ich chwalebnych - dla protestujących - i haniebnych - dla reprezentujących komunistyczną władzę - następstw, widocznych po dziś dzień, w polskim społeczeństwie.

Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2021

Dla Krzysztofa Krzyżanowskiego za film „I przyszła do nas wojna” za mistrzostwo wykorzystania unikatowych materiałów z bratobójczych walk na Ukrainie w filmowym proteście wytrawnego dokumentalisty przeciwko wojnie.

Nagroda Specjalna Studenckiego filmowo-teatralnego koła naukowego „TEATR C112” działającego przy Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Dla Karola Pałki za film „Bukolika”

Nagroda Specjalna Kina MOSKWA im. Andrzeja Koziei dla filmu lub twórcy promującego Kielce i region świętokrzyski

Dla Doroty Kosierkiewicz za film - „U źródła - Marek Cecuła”

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie