Uroczysta msza święta w katedrze w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga

Wideo

Zobacz galerię (23 zdjęcia)
Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył w poniedziałek, 3 maja, uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego zwrócił uwagę na ogromną rolę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Wszystkie rocznice przywołują wiekopomne wydarzenia. Do takich należy 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to historia zarazem odległa, z innej epoki naszej ojczyzny i jej obywateli, ale mimo dramatycznych doświadczeń tamtych czasów pozostaje niebywale ważna i aktualna dla współczesnej historii Polski, jej niepodległości, społecznego ładu i dobra jej mieszkańców w kraju i za granicą - mówił biskup Jan Piotrowski podczas mszy odprawionej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Odwołał się też do Maryi. – Pozwólmy, żeby Maryja, Marka Jezusa Chrystusa i Królowa Polski uczyła nas całej prawdy o swoim synu, naszym Panu i Odkupicielu, a święty Józef, któremu obecny rok papież Franciszek dedykował jako specjalny czas, opiekun Jezusa i Oblubieniec Maryi niech uczy nas stwórczej odwagi wiary, ojcowskiej miłości i wierności. Pamiętajmy, że żadnej jedności nie buduje się na sile wojskowych dywizji, sprawnych służb specjalnych, policji i sondażach partyjnych. Jedność buduje się na prawym sumieniu i szczerych sercach wszystkich obywateli, bez wyjątku, a szczególnie tych, którzy sprawują władzę - dodał biskup Jan Piotrowski.

W uroczystej Eucharystii wzięli udział politycy, przedstawiciele służb mundurowych i wierni.

Dodaj ogłoszenie