Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta rocznica koronacji w Kałkowie. W odpuście uczestniczył biskup Tomasik (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
W homilii ksiądz biskup Henryk Tomasik nawiązał do koronacji osiem lat temu obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie.
W homilii ksiądz biskup Henryk Tomasik nawiązał do koronacji osiem lat temu obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Kazimierz Cuch
Dwie rocznice i parafialny odpust celebrowano we wtorek, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Odbyły się z udziałem księdza biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej i kilkunastu księży.
Dwie rocznice i odpust w sanktuarium w Kałkowie

Dwie rocznice i odpust w sanktuarium w Kałkowie

Po pierwsze parafianie parafii Kałków, pielgrzymi i goście obchodzili 32. rocznicę przybycia do Kałkowa kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. Obraz jest darem pochodzącego prawie z sąsiedniego Kotarszyna, w gminie Waśniów, księdza prałata Eugeniusza Makulskiego, wtedy czynnego, dziś emerytowanego kustosza sanktuarium w Licheniu. On też w początkach wspierał finansowo budowę sanktuarium w Kałkowie.

Osiem lat temu, staraniem księdza infułata Czesława Wali, wtedy kustosza sanktuarium w Kałkowie, obraz z głównego ołtarza kałkowskiego kościoła pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbe otrzymał królewskie insygnia: złote korony, berło i królewskie jabłko.

Wcześniej delegacja parafii Kałków, na czele z księdzem arcybiskupem Zygmuntem Zimowskim, wtedy ordynariuszem diecezji radomskiej, udała się z tymi koronami do Watykanu. Zostały pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Podczas wielkiej uroczystości koronacyjnej 15 września 2007 roku już nieżyjący kardynał Józef Glemp, prymas Polski, nałożył je na skronie Matki Bożej Bolesnej. Trzecia uroczystość to odpust Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej.

Uroczystości z biskupem

We wtorek uroczystej, koncelebrowanej mszy św. w samo południe, przewodniczył wspomniany ksiądz biskup Henryk Tomasik. On też wygłosił homilię. Uczestniczyło kilkunastu księży, w tym czterech przy stole ofiarnym, wiele osób życia konsekrowanego.

Na rozpoczęcie mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawili montaż słowny, poświęcony sanktuarium w Kałkowie i Ziemi Świętokrzyskiej. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła cała społeczność tej szkoły, wraz z nauczycielami. Licznie stawili się uczestnicy i podopieczni placówek opiekuńczych działających na terenie sanktuarium i w sąsiednim Domu dla Ludzi Starszych imienia Sue Ryder.

Oprawę mszy świętokrzyskiej sprawował bardzo dobry chór "Con Anima" z Waśniowa, pod kierunkiem młodej dyrygentki Moniki Gryzki. Razem z chórem była delegacja parafii Waśniów, na czele z księdzem kanonikiem Ryszardem Koneckim, proboszczem i równocześnie dziekanem dekanatu Waśniów. Zakończono uroczystości procesją wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, niesionym przez księdza biskupa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie