MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste pożegnanie ojca Mariana Puchały na Świętym Krzyżu. Odszedł po sześciu latach posługi. Zobacz kto go żegnał

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Uroczyste pożegnanie ojca Mariana Puchały. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Uroczyste pożegnanie ojca Mariana Puchały. Więcej na kolejnych zdjęciach. archium
Niedziela 30 czerwca była ostatnim dniem posługi ojca Mariana Puchały, superiora na Świętym Krzyżu. Uroczysta msza dziękczynna za jego sześcioletnią posługę jako superiora i kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego zgromadziła liczne grono parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych województwa świętokrzyskiego, środowisk akademickich oraz przyjaciół i dobrodziejów świętokrzyskiego sanktuarium.

Uroczyste pożegnanie ojca Mariana Puchały na Świętym Krzyżu. Kto był?

W swoich wystąpieniach wszyscy podkreślali znakomitą współpracę z odchodzącym superiorem oraz wielki dorobek ostatnich sześciu lat w dziele przywracania blasku najstarszemu polskiemu sanktuarium oraz krzewieniu wartości duchowych i kulturowych.

Ojca Puchałę żegnali między innymi: posłowie Andrzej Kryj i Krzysztof Lipiec; członek zarządu województwa Andrzej Pruś; wicestarosta kielecki Tomasz Dulny i członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana; burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior; wójt Bielin Sławomir Kopacz. rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Zbigniew Koruba; profesor Krzysztof Bracha - przewodniczący Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża.

Zobacz galerię zdjęć z pożegnania ojca Mariana Puchały na Świętym Krzyżu

- Chciałbym serdecznie podziękować o. Marianowi Puchale OMI za jego sześcioletnią posługę jako superiora i kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Jego wkład w przywracanie blasku najstarszemu polskiemu sanktuarium oraz krzewienie wartości duchowych i kulturowych jest nieoceniony. Życzę Bożego błogosławieństwa w nowej roli przełożonego oblackiej wspólnoty we Wrocławiu - mówił wicestarosta Tomasz Dulny.

Mszę świętą uświetniły chóry akademickie biorące udział w siódmej edycji Międzynarodowego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż” 2024.

Ojciec Marian Puchała rozpoczyna posługę przełożonego oblackiej wspólnoty we Wrocławiu, Jego następcą został ojciec Rafał Kupczak.

Zobacz galerię zdjęć z pożegnania ojca Mariana Puchały na Świętym Krzyżu

Ojciec Marian Puchała urodził się 3 stycznia 1956 roku. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich, jego dom rodzinny znajduje się na terenie parafii Pawłów, z której pochodzi czterech Oblatów. - Wspomniany fakt był jednym z powodów, które pociągnęły mnie by znaleźć się w zakonie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - wspominał ojciec Marian.

Ojciec Marian Puchała ma Świętym Krzyżu przeżywał swój roczny nowicjat (1977-1978). Następnie odbył 6 letnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze i przyjął święcenia kapłańskie 23 czerwca 1984 roku.

Po święceniach przez rok pracował jako wikariusz w oblackiej parafii w Iławie. Następnie został skierowany na studia z teologii fundamentalnej na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Po ukończonych studiach przez 18 lat pracował jako wykładowca w obrzańskim seminarium kształcąc przyszłych misjonarzy. Następnie był przełożonym domu prowincjalnego w Poznaniu i w Siedlcach.

Kolejne lata oblackiego posługiwania spędził w Poznaniu jako wikariusz prowincjalny do spraw misji i delegatur. W 2018 roku przyszedł na Święty Krzyż.

Ojciec Rafał Kupczak urodził się 5 października 1976 roku w Oleśnicy. Szkołę Podstawową i średnią ukończył w rodzinnej Oleśnicy. Był między innymi w parafii Oblatów w Kodniu. W ostatnich latach był superiorem domu zakonnego w Kędzierzynie-Koźlu, od 1 lipca 2022 roku pełnił posługę misjonarza ludowego na Świętym Krzyżu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tal zwanego szpitalika pobenedyktyńskiego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie