Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste urodziny Aleksandra Fredry w szkole w Krajnie

Agnieszka BIAŁEK-MADETKO
Tydzień Kultury Języka w Krajnie był prawdziwym świętem ojczystej mowy. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum w Krajnie przepięknie zatańczyli poloneza. Tancerze do poloneza ubrani byli w stroje z czasów Księstwa Warszawskiego oraz przepiękne kontusze szlacheckie.
Tydzień Kultury Języka w Krajnie był prawdziwym świętem ojczystej mowy. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum w Krajnie przepięknie zatańczyli poloneza. Tancerze do poloneza ubrani byli w stroje z czasów Księstwa Warszawskiego oraz przepiękne kontusze szlacheckie. Górno
Niezwykłe imprezy w szkole w Krajnie. Tancerze do poloneza ubrani byli w zachwycające stroje. Były też znakomite inscenizacje bajek i komedii.

W Zespole Szkół w Krajnie odbywały się imprezy w ramach XXI Tygodnia Kultury Języka oraz Dni Otwarte. Uczniowie szkoły wystawili bajkę, robili plakaty do sztuki Aleksandra Fredry, a także zachęcali do czytania książek.

Jak mówi dyrektor Zespołu Szkół w Krajnie Małgorzata Gębska - Lisowska, oraz wicedyrektor Agnieszka Bujak po raz kolejny Tydzień Kultury Języka był prawdziwym świętem ojczystej mowy, w dodatku obfitujące w szereg propozycji. - W tym roku przypada 220 rocznica urodzin komediopisarza Aleksandra Fredry, dlatego też tegoroczne obchody Tygodnia Kultury Języka przebiegały pod hasłem "Urodziny Aleksandra" - mówi dyrektor Gębska-Lisowska. - Uczniowie jak zwykle z zaangażowaniem włączyli się w realizację tego hasła, przygotowując własne wersje najpopularniejszych scen z utworów hrabiego Fredry. Inna propozycja stwarzała szanse udziału w zmaganiach artystycznych, a mianowicie należało wykonać wybraną pracę plastyczną, plakat, afisz teatralny poświęcony dowolnej sztuce hrabiego Fredry lub plakat zachęcający do czytania książek. Wśród propozycji znalazł się też komiks. Gimnazjaliści wybrali scenkę z "Zemsty", zaś klasy od czwartej do szóstej szkoły podstawowej odnaleźli się w bajce Aleksandra Fredry.

Uroczyste świętowanie przypadło w szkole w piątek, 15 marca. - Gościliśmy wójta gminy Górno Przemysława Łysaka, radną gminy Górno Marzenę Jamrożek oraz kustosza Biblioteki Publicznej w Krajnie, Katarzynę Dziekańską - mówi Małgorzata Gębska-Lisowska. - W klimat epoki wprowadził widzów przepięknie odtańczony polonez w wykonaniu uczniów klas drugich gimnazjum, przygotowany przez Alicję Młynarczyk.

Tancerze do poloneza ubrani byli w zachwycające stroje z czasów Księstwa Warszawskiego oraz przepiękne kontusze szlacheckie. Goście i gospodarze z zaciekawieniem przyglądali się znakomitym inscenizacjom bajek oraz komedii Aleksandra Fredry. Młodsi uczniowie zaprezentowali utwory "Trzeba by" oraz niezwykle popularny tekst "Paweł i Gaweł". Gimnazjaliści grali pełne komizmu fragmenty "Zemsty" oraz sceny z komedii "Damy i huzary". Dekoracja odwoływała się do sporu o mur graniczny, ponieważ z tym elementem kojarzony bywa tekst najpopularniejszej ze sztuk Aleksandra Fredry. Nad całością imprezy czuwały nauczycielki języka polskiego oraz nauczyciel techniki i nauczycielka języka angielskiego.

W ramach Dni Otwartych szkoły, rodzicom zaprezentowano spektakl w wykonaniu uczniów. Przedstawienie wywołało zachwyt wśród zebranych w sali gimnastycznej rodziców. Szczególne zainteresowanie wzbudzili młode tancerki i tancerze, którzy ubrani byli w śliczne stroje, dziewczęta w długie, zwiewne suknie, a chłopcy w mundury i kontusze szlacheckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie