Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przy popiersiu podpułkownika Kazimierza Zenktelera w Jędrzejowie. Zobacz zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach Mateusz Zapart
Już po raz trzeci w Jędrzejowie obchodzono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia, w środę uroczystość tradycyjnie odbyła się przy popiersiu podpułkownika Kazimierza Zenktelera "Warwas" dowódcy frontu zachodniego w Powstaniu Wielkopolskim, mieszkańca Jędrzejowa w 1939-1955 roku.

Uczczono pamięć Kazimierza Zenktelera, jednego z dowódców Powstania Wielkopolskiego, który ostatnie lata swojego życia spędził w Jędrzejowie

Od 2021 roku nową tradycją w Jędrzejowie są coroczne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przy popiersiu podpułkownika Kazimierza Zenktelera w Parku Miejskim, które w 2021 roku zostało odsłonięte oraz poświęcone. Każdego roku, 27 grudnia odbywa się skromna uroczystość mająca upamiętnić Kazimierza Zenktelera, który zmarł w Jędrzejowie w biedzie i zapomnieniu.

- Spotykamy się tutaj już po raz pierwszy na obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wielu może sobie zadawać pytanie, co Jędrzejów ma wspólnego właśnie z tym powstaniem. Gromadzimy się tutaj ze względu na postać pułkownika Kazimierza Zenktelera, jędrzejowianina. Należy pamiętać, że był on mieszkańcem z początku trochę z przymusu, a potem z wyboru. Spędził w naszym mieście 15 lat i tutaj zmarł oraz został pochowany na cmentarzu Świętej Trójcy. Niestety 27 grudnia 2001 roku został ekshumowany i przeniesiony w swoje rodzinne strony. Po latach chcieliśmy przywrócić pamięć o pułkowniku naszemu miastu. Pułkownik jest jedną z osób, które nie tylko dowodziły w Powstaniu Wielkopolskim, ale jest też jedną z osób, które je przygotowywali. To osoba niepoślednia dla wielkopolan.

- tak o podpułkowniku wypowiedział się Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Na uroczystości w Jędrzejowie wartę honorową pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Kwiaty i wiązanki pod popiersiem podpułkownika złożyli: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, przewodniczący Rady Miejskiej w Jędrzejowie Robert Kruk, Kustosz Pamięci Marek Godlewski, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach doktor Robert Piwko, starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska oraz przedstawiciele komend Państwowej Straży Pożarnej i Policji w Jędrzejowie.

Kazimierz Zenkteler - wielki dowódca i jędrzejowianin

Kazimierz Zenkteler "Warwas" był dowódcą frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego, dowódcą 23 dywizji piechoty w Wojnie Polsko-Bolszewickiej oraz naczelnym komendantem wojsk III Powstania Śląskiego. Urodził się w 1884 roku w Wojnowicach. Dziadek Kazimierza brał udział w wojnach napoleońskich, a ojciec podpułkownika wziął udział w powstaniu z 1848 roku. Kazimierz brał udział w I wojnie światowej w niemieckim wojsku, pełniąc służbę w 5 pułku ciężkiej artylerii. W 1914 roku, w stopniu podporucznika, został zwolniony po tym jak został ranny we Flandrii.

Aktywnie działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. 28 grudnia 1918 roku przystąpił do organizowania sił powstańczych na terenie zachodniej wielkopolski. Podczas powstania dowodził na froncie zachodnim, 7 stycznia 1919 roku został nominowany jako dowódca V Okręgu Wojskowego w Grodzisku. W październiku 1919 roku mianowany został dowódcą frontu grupy zachodniej frontu wielkopolskiego. Brał także udział w Wojnie Polsko-Bolszewickiej. W okresie Trzeciego Powstania Śląskiego został Naczelnym Komendantem Wojsk Powstańczych w czerwcu 1921 roku.

Represjonowany po Kampanii Wrześniowej 1939 roku, w grudniu tego samego roku został deportowany do Generalnego Gubernatorstwa. Ostatecznie osiadł w Jędrzejowie gdzie zajmował się handlem. Zmarł 22 stycznia 1955 roku w Jędrzejowie. Nie zostawił po sobie żadnych spisanych relacji ze swojego życia, nigdy też nie założył rodziny. Został pochowany na cmentarzu Świętej Trójcy w Jędrzejowie, ale w 2001 roku w 83 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego złożono jego prochy w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Buku.

Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej uroczystości w Jędrzejowie:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie