Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość na leśnej polanie Ormanicha w gminie Ruda Maleniecka

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Ponad 30 pudełek z ziemią przywiezioną z miejsc, gdzie Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny, spoczęło 11 listopada pod pomnikiem "Bohaterom Narodu Polskiego" na polanie Ormanicha w gminie Ruda Maleniecka. W ukrytym wśród lasu miejscu od kilkunastu lat, z inicjatywy grupy mieszkańców, odbywają się patriotyczne uroczystości.

[galeria_glowna]
Od 14 lat w Dzień Niepodległości na polanie Ormanicha odprawiana jest uroczysta msza święta, w której biorą udział mieszkańcy okolicznych wiosek, między innymi Szkucina, Lipy, ale także innych miejscowości gmina Ruda Maleniecka, czy sąsiedniej gminy Fałków. Miejsce to niezwykłe, bo związane z tragiczną historią Powstania Styczniowego. Jego bohaterów pojmanych przez zaborców właśnie w tym lesie upamiętnił dawny właściciel dóbr Ruda Malniecka Władysław Jankowski, który na miejscu zbiorowej mogiły powstańców zbudował w 1918 roku pomnik.

W 1998 roku, z inicjatywy mieszkańców gminy, między innymi: Mariana Stańczyka, Jacka Stachurskiego, Tadeusza Nowaka, Tomasza Nalewczyńskiego, Jana Celczyńskiego, Konrada Pachuca, Mirosława Nowaka i innych na polanie Ormanicha w Dzień Niepodległości odprawiono uroczystą mszę święta za Ojczyznę. Tradycja ta kontynuowana jest co roku.

W 2001 roku z inicjatywy ówczesnego szefa Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły powstał tu kolejny pomnik poświęcony bohaterom Ojczyzny z różnych epok. W niedzielę przed pomnikiem tym zakopano ziemię przywiezioną przez Henryka Pargiełę i inne osoby z miejsc, w których walczono o wolność Polski.

- Przywieźliśmy tu ziemię między innymi z Grunwaldu, Monte Cassino, Lwowa, Wilna, Częstochowy, Westerplatte, Bykowni, Psiego Pola, Michniowa - powiedział Henryk Pargieła. - Chcemy tę ziemię przesiąkniętą polską krwią w różnych krańcach Polski i świata symbolicznie połączyć z ziemią konecką przesiąkniętą krwią na przestrzeni dziejów w czasie licznych wojen, powstań i bitew.

W uroczystości wzięła udział między innymi: posłanka na Sejm Marzena Okła - Drewnowicz, która nie ukrywała, że Ormanicha wywarła na niej ogromne wrażenie, podobnie jak inicjatywa święta, która wypłynęła od mieszkańców gminy. Był także dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Środa, starosta konecki Bogdan Soboń, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca i inni samorządowcy. Mszę święto odprawiał ksiądz z Lipy Jan Adach w towarzystwie emerytowanego księdza Bogusława z Kielc. Muzycznie uświetnił uroczystość chór kościelny z Fałkowa. Na miejscu stawili się także strażacy ochotnicy z Rudy Malenieckiej i Jakimowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie