MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 11 listopada. Przed Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce (zdjęcia)

Redakcja
Złożeniem biało-czerwonych wieńców pod Pomnikiem Niepodległości przed kieleckim dworcem kolejowym rozpoczęły się w Kielcach uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada.

[galeria_glowna]

Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości był on dumą przedwojennych Kielc. Ufundowali go kieleccy kolejarze, chcąc uczcić potyczkę przed dworcem strzelców Józefa Piłsudskiego z Rosjanami 12 sierpniu 1914 roku i czyn zbrojny Polaków w I wojnie światowej. Pomnik zaprojektował Kielczanin, student Politechniki Warszawskiej, syn zawiadowcy kieleckiej stacji Czesław Czapski. Wysoki 5 metrowy cokół ze zrywającym się do lotu orłem symbolizował odrodzoną Polskę. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 11 listopada 1929 roku, była bardzo podniosła. Wziął w niej udział prezydent Ignacy Mościcki. Pięć lat później kolejarze ufundowali jeszcze tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Zarówno tablica jak i Pomnik zostały zniszczone w początkach okupacji. Replikę tablicy wmurowano ponownie we wschodnią ścianę dworca w 77 rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 1995 roku.
Pomnik Niepodległości ponownie stanął na placu przed dworcem po 63 latach 11 listopada2002 roku. Ufundowali go Kielczanie.

- To miejsce dla nas bardzo ważne. Ten pomnik stanął w X-lecie odzyskania niepodległości, by przypomnieć, że to w Kielcach rozpoczął się marsz do wolności w czasie I wojny światowej. Przetrwał zaledwie 11 lat i zniszczyli go okupanci. Na odbudowę czekał bardzo długo, ale stanął dzięki staraniom wielu ludzi - mówiła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego odbudowy.

Uroczystość zgromadziła niewiele osób. Biało czerwony wieniec pod pomnikiem złożyła najpierw wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, a potem między innymi delegacje Urzędu Marszałkowskiego, kieleckiej Rady Miejskiej, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Piechoty legionów, Komitetu Obrony Społecznej, Instytutu Pamięci narodowej, Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych. Był również wieniec od Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Poparcia Palikota. Pojawienie się jego przedstawicieli wywołało niewielki szum wśród starszych uczestników uroczystości, ale żadnych okrzyków potępienia nie było.

Przed pomnikiem kieleccy harcerze zapalili Ogień Niepodległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie