Uroczystości 3 Maja w Kielcach. Mocne słowa biskupa [WIDEO, ZDJĘCIA]

kkZaktualizowano 
Podczas uroczystości 3 Maja w Kielcach Aleksander Piekarski
Piknik historyczny, koncert, gra miejska, prezentacja "terytorialsów" – te i wiele innych atrakcji przygotowano z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Kielcach. Zaczynamy jednak od oficjalnych, wojewódzkich uroczystości, które odbyły się w kieleckiej katedrze.

Uroczystości w Kielcach rozpoczęły się o godzina 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Przewodniczył jej biskup Jan Piotrowski.

ZOBACZ TEŻ: Piknik z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja (WIDEO, zdjęcia)

- Za nami dwie wojny światowe oraz czas komunizmu i socjalizmu, które oznaczały dziesięciolecia perfidnej walki swoich ze swoimi. Przyszła nowa rzeczywistość, dla wielu wciąż niepojęta i niezrozumiała, pełna obaw i niepokojów oraz niebywałej zazdrości politycznej - mówił biskup Jan Piotrowski.

Uroczystości 3 Maja w Kielcach. Mocne słowa biskupa [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami Dużą, Sienkiewicza, Staszica przed pomnik Stanisława Staszica w parku Miejskim. Tu odbyła się oficjalna część uroczystości. Podniesiona została flaga państwowa, odegrany hymn narodowy. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła wojewoda Agata Wojtyszek. Był też apel pamięci, salwa honorowa, ceremonia złożenia wieńca od społeczeństwa, pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W tym roku niestety na uroczystości przyszło mniej kielczan niż zwykle.

O godzinie 14 w parku Miejskim rozpoczął się piknik historyczny „Vivat 3 Maja!”.

Z kolei na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach trwają prezentacje Wojsk Obrony Terytorialnej.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółkoZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Chciał jechać po pijaku. Czy ktoś go powstrzymał?

Źródło:vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Biskup powinien zważać na słowa

 

„Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.”
Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też H.Kołłątaja, St.Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) „jakobinami i złymi duchami króla.” Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie.

 

RZECZ O TYM JAK OBYWATELE POLSCY UKARALI STRYCZKIEM ZDRAJCÓW

 

9 maja 1794 r. wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum, do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców. Istnieją przypuszczenia, że była to akcja zorganizowana przez Kołłątaja, skądinąd księdza i jednego z najwybitniejszych umysłów tej doby. Przygotowane były żądania (wśród nich powieszenia zdrajców), które w obecności tłumu przekazano prezydentowi Warszawy Wyssogocie Zakrzewskiemu. Nie wiadomo, z jakiego powodu dokonano takiego wyboru, ale spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, wśród nich biskupa inflanckiego Józefa Kossakowskiego (1738-1794), i przewieziono z wieży prochowni do ratusza. Więźniowie przejść musieli przez szpaler uzbrojonego w kosy, piki i szable tłumu. „Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami, nachylony przechodził szeregi ludu”.

Na parterze ratusza odbył się sąd w towarzystwie podnieconego ludu, który zaglądał do sali przez okna. Proces trwał zaledwie trzy do czterech godzin. Zarzut pierwszy mówił, że oskarżeni „zupełnie i całkowicie na usługi potencji zagranicznej obcej rosyjskiej zaprzedali się”, a niektórzy z nich pobierali od dworu rosyjskiego pensje. Znaleziono kwity podpisane przez biskupa Kossakowskiego, że wziął od ambasady rosyjskiej za kwartał w 1789 r. 750 czerwonych złotych i w 1790 r. za kwartał 750 złotych. Kolejne oskarżenie głosiło, że przystąpił do konfederacji targowickiej na Litwie, trzecie, że był współsprawcą sejmu grodzieńskiego i przyczynił się do drugiego rozbioru Rzeczpospolitej, zarzut czwarty oskarżał postawionych przed sądem o bezprawne przywłaszczenie sobie różnych tytułów w Rzeczpospolitej, a piąty powtarzał innymi słowy zarzut pierwszy. Na koniec ogłoszono wyrok, skazujący wszystkich obwinionych na śmierć przez powieszenie. Wyrok odczytany został ludowi, który zareagował entuzjazmem i oklaskami.

Powieziono następnie Kossakowskiego do kościoła Bernardynów, aby zdjąć z niego święcenia kapłańskie. Kiedy prowadzono go do szubienicy, tłum szarpał go, bił, pluł na niego, zdzierał z niego odzienie, ale biskup na to nie reagował. Krzyczał za to przez całą drogę, że obok niego zawisnąć powinni inni. Wspominał biskupa płockiego Szembeka, biskupa poznańskiego Okęckiego i prymasa Polski Michała Poniatowskiego. Niektórzy twierdzą nawet, że domagał się powieszenia króla. Kiliński utrzymywał, że biskup był w szlafroku, ale dzielnemu szewcowi nie bardzo można wierzyć. Źródła natomiast zgodnie przyznają, że pod szubienicą rozebrany został do samej tylko bielizny. Kitowicz twierdzi, że brudnej. Kat nałożył biskupowi szelki i podciągnął go pod szubienicę, gdzie założył mu na szyję stryczek. Reakcją tłumu, czy raczej tłuszczy, na dokończenie dzieła były śmiechy, wiwaty, wystrzały, brawa, okrzyki „Vivat!” i „Niech żyje rewolucja!”. Nieznajomi mieli padać sobie w ramiona i serdecznie się ściskać.

 
G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 11:03, aa napisał:

Tak pośle Kaczyński dla ciebie nowa rzeczywistość jest bardzo niezrozumiała, Konstytucja 3 Maja zapewniała TRÓJPODZIAŁ WŁADZY. konstytucjonalista

Już leży  w szpitalu.

Miejmy nadzieję że bedzie cierpiał i szybko nie wywjdzie

Czego sobie i państwu życzę :D :lol:

G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 09:36, Jenot będzie siedział napisał:

Hehe bo nawet łajzy uczciwie wyborów nie potraficie wygrać. Trzeba gmyrać przy konstytucji, a jak przegracie wyprowadzicie bojówki faszystowskie na ulice ?

ZŁODZIEJU  JEB,,,,Y   PIS 46 PROC,   ZŁODZIEJE   18,PROC,                      JESZCZE  KU,,,O  ZŁODZIEJSKA  COŚ ??    A BOJÓWKI  I SZPICLOWANIE  TO PROWADZICIE  WY  ZŁODZIEJE  OD 2,LAT ,  A NARÓD  DALEJ WAS NIE SŁUCHA  TYLKO  DALEJ  WAS OLEWA .    BRUKSELSKIE  ŁAJZY  KU,,,,Y  PLATFUSIANE .   POZAMYKAMY  WAS  WSZYSTKICH  SKU,,,,W  ZŁODZIEI , CO  DO  JEDNEGO  ABY  NIE  ŚMIERDZIAŁY W   KRAJU .

G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 11:03, aa napisał:

Tak pośle Kaczyński dla ciebie nowa rzeczywistość jest bardzo niezrozumiała, Konstytucja 3 Maja zapewniała TRÓJPODZIAŁ WŁADZY. konstytucjonalista

TAK  TUSK  I  KOPACZ GDZIE  PISZE W KONSTYTUCJI  ABY  KRAŚĆ -A WY ZŁODZIEJE  KRADLIŚCIE  8 LAT  I TERAZ WAS  ZAMYKAJĄ    CO  MIESIĄC  PO  5,7, .  ZŁODZIEJSKIE  NASIENIA  .                                                                                                   DLA  NAS PIS U JEST NIEZROZUMIAŁE   ABY BYŁO  PISANE  W KONSTYTUCJI ŻEBY  KRAŚĆ ---A DLA PLATFORMY  JEST  TO OBOJĘTNE ..  KRADŁA  BEZ LITOŚCI  I NIE PATRZYŁA  ŻE  W KONSTYTUCJI  TAK I JEST NAPISANE .

G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 11:03, aa napisał:

Tak pośle Kaczyński dla ciebie nowa rzeczywistość jest bardzo niezrozumiała, Konstytucja 3 Maja zapewniała TRÓJPODZIAŁ WŁADZY. konstytucjonalista

A człowiek który chce ją teraz zmieniać i robić referendum sam podeptał konstytucję.

a
aa

Tak pośle Kaczyński dla ciebie nowa rzeczywistość jest bardzo niezrozumiała, Konstytucja 3 Maja zapewniała TRÓJPODZIAŁ WŁADZY.

 

konstytucjonalista

G
Gość

Akurat księża powinni mieć najmniej do powiedzenia odnośnie konstytucji 3 maja.

Dużo mają za pazurami.

 

G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 09:22, Gość napisał:

Będzie nowa konstytucja, która zagwarantuje wieloletnie rządy Zjednoczonej Prawicy ! Brawo !

 

 


Przede wszystkim nie dopuści już nigdy postkomunistów i zdrajców do władzy !

 

 


TAKĄ KONSTYTUCJĘ JAK NAJBARDZIEJ POPIERAM !

p
patriota
W dniu 04.05.2018 o 07:56, postronny napisał:

Konia kują biskup nogę podstawia. Akurat kler powinien milczeć na temat Konstytucji 3 Maja, a głośno krzyczeć gdy obecnie rządzący łamią aktualną Konstytucję. Panu biskupowi należy przypomnieć jaką haniebną rolę odegrali w Targowicy jego koledzy po sutannie. Paru za to powieszono na latarniach. Na temat kolegów pedofilów biskup nie ma nic do powiedzenia?

 

Czy ci co wszędzie wsciekle wrzeszczą o lamaniu konstytucji,demokracji,praworządności ,sądów,sumień,o faszyzmie ,ultranacjonaliżmie  nie są gorliwymi targowiczanami , zdrajcami Polski,donoszącymi brednie, kłamstwa i plujący na swoją Ojczyznę  do brukselskiego lewactwa i meneli  intelektualnych i degeneratów alkoholowych rządzących Europą?

P
Polak
W dniu 03.05.2018 o 19:58, Gość napisał:

Rządzący łamią konstytucję mając ją w du*** i wraz z nimi popierający ich kler a pan biskup chce żeby ludzie przyszli na uroczystości?Czego on się spodziewał?Tłumów?Za podeptanie tego aktu?Za zdemolowanie wymiaru sądownictwa?Gorszej hipokryzji nie widziałem. Koderskie lewactwo i menele intelektualni od burd ulicznych raczej nie chodzą do kościoła  na jakiekolwiek uroczystości, jeśliu już idą to jak czarne  piczki,celem robienia cyrku,burd i zadymy.

G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 09:36, Jenot będzie siedział napisał:

Hehe bo nawet łajzy uczciwie wyborów nie potraficie wygrać. Trzeba gmyrać przy konstytucji, a jak przegracie wyprowadzicie bojówki faszystowskie na ulice ?


Tak, żeby ci morde zaorały to przestaniesz szczekać, kundlu zawszony
G
Gość
W dniu 04.05.2018 o 09:22, Gość napisał:

Będzie nowa konstytucja, która zagwarantuje wieloletnie rządy Zjednoczonej Prawicy ! Brawo !

 


Przede wszystkim nie dopuści już nigdy postkomunistów i zdrajców do władzy !

J
Jenot będzie siedział
W dniu 04.05.2018 o 09:22, Gość napisał:

Będzie nowa konstytucja, która zagwarantuje wieloletnie rządy Zjednoczonej Prawicy ! Brawo !


Hehe bo nawet łajzy uczciwie wyborów nie potraficie wygrać. Trzeba gmyrać przy konstytucji, a jak przegracie wyprowadzicie bojówki faszystowskie na ulice ?
G
Gość

Będzie nowa konstytucja, która zagwarantuje wieloletnie rządy Zjednoczonej Prawicy ! Brawo !

a
ateista

Kościół niech się z dala od polityki trzyma.

Dalej mydlcie oczy jakimś Bogiem i Maryją zawsze dziewicą. Może jakiś naiwniak w to uwierzy.Najpewniej moherowe berety.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3