Uroczystości upamiętniające 156. rocznicę wybuchu Powstania...

  Uroczystości upamiętniające 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Sandomierzu i Zawichoście

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W Zawichoście obchody miały bardzo uroczystą oprawę.
  1/6
  przejdź do galerii

  W Zawichoście obchody miały bardzo uroczystą oprawę. ©Klaudia Tajs

  W powiecie sandomierskim odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę wybichu Powstania Styczniowego. O powstańcach walczących za wolną i niepodległą Polskę mówiono podczas uroczystości w Zawichoście i Sandomierzu.
  W Sandomierzu upamiętnienie 156. rocznicy powstania odbyło się na Cmentarzu Katedralnym, przy grobowcu Ignacego Marynowskiego porucznika jazdy sandomierskiej, walczącego o wolną Polskę.

  Złożyli wiązankę na grobie powstańca

  Podczas wydarzenia burmistrz Marcin Marzec nawiązując do wydarzeń z tamtych czasów podkreślił znaczenie samego powstania. - Polski zryw narodowy przeciwko Rosji rozpoczął się 22 stycznia 1863 roku - przypomniał burmistrz Marcin Marzec.
  - Było to największe polskie powstanie, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Udział w nim wzięło około 200 tysięcy ludzi. Powstanie ze względu na znaczną dysproporcję sił stron walczących upadło.

  Symboliczną wiązankę kwiatów oraz znicz na grobie powstańca Ignacego Marynowskiego złożyli Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z wiceprzewodniczącymi Piotrem Chojnackim oraz Jerzym Żyłą.

  Musimy docenić polską dumę

  Bardzo uroczystą oprawę, z udziałem żołnierzy trzymających w ręku pochodnie, miały uroczystości zorganizowane w Zawichoście, gdzie w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku powstańcy na czele z Leonem Wilskim burmistrzem Zawichostu, bez wystrzału rozbroili i wzięli do niewoli stacjonujący w mieście rosyjski oddział. Aresztowali naczelnika straży granicznej i naczelnika urzędu celnego.

  Po nabożeństwie w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy tablicach upamiętniających powstańców, braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich z Zawichostu odbyła się część patriotyczna, którą rozpoczęły okolicznościowe przemówienia
  Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu podkreśliła, że po 156 latach od wybuchu Powstania Styczniowego trzeba zrozumieć i docenić polską dumę. - Dziś obchodzimy 156 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wydarzenia, które miało nie tylko ogromne znaczenie w drodze Polski do odzyskania niepodległości, ale też szczególne znaczenie dla Zawichostu - mówiła Katarzyna Kondziołka. - Po 156 latach od wybuchu Powstania Styczniowego trzeba nam nie tylko zrozumieć, ale i docenić polską dumę. Dumę, która nakazała mieszkańcom naszego miasteczka powstać z kolan i podjąć kolejną próbę odzyskania niepodległości.

  Następnie złożono kwiaty na grobie braci Nurowskich. W drugiej części obchodów, w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury poseł Marek Kwitek wygłosił prelekcję pt. „Rok 1863 powstańczy sukces w Zawichoście”. Odbyła się także symboliczna inscenizacja pt. „Polska” w wykonaniu grup tanecznych z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce