Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Kwiaty pod tablicą na Areszcie Śledczym w Kielcach

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Wideo
od 7 lat
Złożeniem kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym na Piaskach rozpoczęły się w środę, 13 grudnia w Kielcach obchody 42 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Złożono kwiaty pod tablicą na Areszcie Śledczym w Kielcach

W tym roku, 13 grudnia, mijają 42 lata od wprowadzenia, tragicznego w skutkach dla Polaków, stanu wojennego. Rocznica ta jest jedną z dat historycznych, o której trzeba przypominać, aby nie zniknęły z pamięci ofiary i nie zostały zafałszowane trudności tamtego czasu.

- Wydarzenia stanu wojennego nie ominęły żadnego regionu w Polsce, w tym naszego – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Wskazał również, że miejsce przed którym się znajdujemy ma wyjątkowe znaczenie.

– Jest jednym z tych miejsc, które wpisały się niechlubnie w historii Polski. To jest to miejsce, gdzie była więziona wolność naszej ojczyzny. Wiele osób zostało tutaj internowanych i musiało się zmierzyć z tym, co dziś nazywamy ciemną stroną. Było to zaciągnięcie hamulca wolności, jaka zaczęła się wraz z powstaniem „Solidarności” – przyznał wojewoda.

Waldemar Bartosz, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego „Solidarności” podkreślił, że stan wojenny był tragicznym wydarzeniem w historii Polski, z którego powinniśmy wyciągnąć wnioski. – Jest kilka ważnych przesłań. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest istotna nie tylko dla osób, które pamiętają wydarzenia z grudnia 1981 roku, ale również dla tych młodszych. Właśnie wtedy, kosztem ludzi, były puste pułki tylko po to, by władza miała. Przesłaniem płynącym ze stanu wojennego jest to, że władzy nie opłaca się kneblować ust, ograniczać wolności, bo ona, tak czy inaczej wybuchnie – powiedział.

Przewodniczący „Solidarności”, internowany w stanie wojennym dodał także, że skutki wprowadzenia stanu wojennego były opłakane. – 200 tysięcy ludzi młodych, zdolnych, wykształconych wygoniona za granicę – podkreśił.

W Kielcach uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się o godzinie 9 złożeniem kwiatów pod tablicą okolicznościową na Areszcie Śledczym na Piaskach.

Zobaczcie zdjęcia

Inne uroczystości 13 grudnia 2023 roku w Kielcach:

  • O godzinie 15 wykład pod tytułęm „Bilans represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego” dr Marzeny Grosickiej w Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ulica Warszawska 5.
  • O godzinie 18.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta sprawowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w intencji ofiar stanu wojennego.
  • Około godziny 19.00 - składanie kwiatów przed figurą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Plac NMP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie