MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Burze i ulewy w Świętokrzyskiem. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia oraz alert RCB

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Burze i ulewy w województwie świętokrzyskim są prognozowane na czwartkowy wieczór i noc z czwartku na piątek.
Burze i ulewy w województwie świętokrzyskim są prognozowane na czwartkowy wieczór i noc z czwartku na piątek. Pixabay
Przed nami niespokojne godziny. Wygląda na to, że województwo świętokrzyskie znów nawiedzą burze, ma padać ulewny deszcz i wiać silny wiatr. Dla naszego regionu wydano w czwartek, 6 czerwca ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, mieszkańcy otrzymali też SMS-owe alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Możliwe podtopienia i grad.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla województwa świętokrzyskiego

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami dla mieszkańców części województwa świętokrzyskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dotyczy ono Kielc oraz powiatów buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, kieleckiego oraz włoszczowskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Lokalnie grad. Największe natężenie zjawisk późno wieczorem i w pierwszej połowie nocy.

- czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek, 6 czerwca do godziny 9 w piątek, 7 czerwca.

Dla powiatów koneckiego, opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego skarżyskiego oraz starachowickiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Oto treść alertu:

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek, 6 czerwca do godziny 9 w piątek, 7 czerwca.

Osobno ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla powiatu staszowskiego. Tu obowiązuje od godziny 16 w czwartek, 6 czerwca do godziny 9 w piątek, 7 czerwca.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad. Największe natężenie zjawisk późno wieczorem i w pierwszej połowie nocy.

- czytamy w ostrzeżeniu.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y otrzymali mieszkańcy Świętokrzyskiego

W związku z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczącymi możliwości wystąpienia burz z bardzo silnymi opadami deszczu w województwie świętokrzyskim został uruchomiony Alert RCB.

Uwaga! Dziś i jutro (06/07.06) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.

- SMS-y tej treści otrzymali w czwartek mieszkańcy naszego regionu.

Prognoza pogody na wieczór w czwartek, 6 czerwca oraz noc 6/7 czerwca dla Świętokrzyskiego

Ulewy i burze w województwie świętokrzyskim na czwartkowy wieczór oraz noc z czwartku na piątek zapowiadają także Świętokrzyscy Łowcy Burz. Oto prognoza pogody:

SYTUACJA: Województwo świętokrzyskie znajdzie się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego napierającego z zachodu i ciągłego napływu ciepłego powietrza z południa. Wraz z biegiem wieczoru i nocy strefa frontowa będzie progresywnie sunąć na wschód, wypierając tym samym ciepły sektor powietrza z regionu. Na czele frontu chłodnego prawdopodobnie dojdzie do powstania zafalowania, które w połączeniu z falą frontową i silną linią zbieżności wiatru zacznie inicjować silne burze.
OPIS: Prognozuje się wystąpienie bardzo dogodnych warunków atmosferycznych do powstawania silnych burz superkomórkowych z opadami dużego gradu >3-4cm średnicy, porywami wiatru przekraczającymi lokalnie 70-90 km/h i silnymi opadami deszczu. Energia termodynamiczna osiągnie wartości około 400-600 j/kg, wartości uskoku i ścinania wiatru kolejno w dolnej troposferze wyniosą około 11-13 m/s natomiast w górnej jej warstwie już do około 25-26 m/s. Skręt wiatru w pierwszych 3 kilometrach troposfery również faworyzował będzie szybką transformację burz do formy superkomórek, osiągając około 200-220 m2/s2. Takie zestawienie parametrów troposfery prawdopodobnie przyczyni się do powstania kilku silnych superkomórek prawoskrętnych już na południowym zachodzie kraju, które będą zmierzały do naszego regionu i prawdopodobnie wkroczą do nas z województwa śląskiego i małopolskiego. W żółtej strefie zagrożenia, za sprawą gorszej kinematyki i mniejszej ilości energii termodynamicznej faworyzowany będzie rozwój nieco mniej zorganizowanej konwekcji, jednak i tu mogą pojawić się opady większego gradu i silne porywy wiatru. Burze prawdopodobnie będą wkraczać do naszego województwa w pierwszej części nocy i powinny je opuszczać nad ranem w piątek, jednak nie wykluczamy że bezpośrednio u nas dojdzie do rozwoju pojedynczych komórek burzowych wcześniej (lub przypadku 1-2 superkomórek burzowych, głównie na południu regionu).

- czytamy na Facebooku Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera.

Prognoza burzowa dla świętokrzyskiego na wieczór 6 czerwca i noc 06/07 czerwca.
Prognoza burzowa dla świętokrzyskiego na wieczór 6 czerwca i noc 06/07 czerwca. Facebook/Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera

Zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed burzą. Pamiętaj, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Jak postępować podczas burzy?

Podczas burzy ważne jest, aby dostosować się do zaleceń i unikać niepotrzebnego narażania się na niebezpieczeństwo.

Odpowiednie przygotowanie do nadchodzącego załamania pogody, takie jak zabezpieczenie domów, sprawdzenie stanu dachów, okien oraz drzwi, może zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Warto również mieć pod ręką latarki oraz zapas wody i żywności, na wypadek ewentualnych przerw w dostawie prądu.

Zachowanie spokoju i rozsądek w obliczu nadchodzącej burzy to klucz do bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że przestrzeganie zaleceń służb i odpowiedzialne zachowanie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko związane z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

O tym jak zachować się podczas burzy przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zobaczcie:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie