Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Czas na ważne szczepienia

Rafał BANASZEK
Po raz drugi w gminie Włoszczowa będą szczepić dziewczynki przeciwko rakowi szyjki macicy.

Ważne

Ważne

Za jedną dawkę szczepionki Silgard normalnie trzeba zapłacić ponad 200 złotych. W gminie Włoszczowa jest ona bezpłatna. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 604-640-609 (doktor Dariusz Młodawski) oraz dzwoniąc do przychodni Novomed na numer: 41-394-43-17.

Przychodnia Novomed zaprasza 13-latki z gminy Włoszczowa na darmowe szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. Pierwszy zabieg już jutro, w Dzień Dziecka. Szczepienie jest bezbolesne i może uratować w przyszłości życie dorosłej już kobiecie.

Po raz drugi Urząd Gminy we Włoszczowie finansuje szczepienie dla dziewczynek z rocznika 2000. Akcję prowadzi przychodnia Novomed przy ulicy Księdza Biskupa Mieczysława Jaworskiego we Włoszczowie (obok kaplicy). Szczepienia wykonuje kierownik przychodni, pediatra Dariusz Młodawski. To on razem z doktorem Dariuszem Środą, specjalistą-ginekologiem prowadzą obecnie szkolenia dla dzieci i rodziców w gminie Włoszczowa.

PIERWSZA DAWKA W DZIEŃ DZIECKA

- W sobotę, 1 czerwca w godzinach 9 - 12 chcemy podać pierwszą dawkę szczepionki. Wszystkie trzy dawki musimy podać 13-letnim dziewczynkom, mieszkankom miasta i gminy Włoszczowa, w terminie do 15 grudnia. Zapraszamy na szczepienia we wtorki i czwartki w godzinach 8 - 18 oraz w soboty od godziny 9 do 12. Szczepionka jest bezbolesna, nie powoduje odczynów, powikłań, gorączek. Nie ma się czego obawiać - zapewnia Dariusz Młodawski, pediatra, specjalista epidemiologii i neonatologii, od lat zajmujący się szczepieniami we Włoszczowie.

Dzięki szczepionce Silgard, jak podkreśla pan doktor, można zmniejszyć umieralność kobiet na raka szyjki macicy. - Szczepionka, którą podajemy, ma stuprocentową skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy i dodatkowo zapobiega powstawaniu kłykcin kończystych (brodawek) narządów płciowych - twierdzi Dariusz Młodawski.

NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI

Ginekolodzy biją na alarm. Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęściej występującym nowotworem u kobiet do 45. roku życia. Tak ten dotyka najczęściej młode kobiety u szczytu ich życia rodzinnego i zawodowego. Często jego przebieg jest bezobjawowy i trudny do rozpoznania. Profilaktyka polega na systematycznym wykonywaniu cytologii nabłonka szyjki macicy oraz szczepieniu.

Polska ma jeden z najgorszych wskaźników zapadalności na raka szyjki macicy oraz najwyższy wskaźnik umieralności. Co roku notuje się u nas około 4 tysiące nowych zachorowań, z tego połowa pacjentek umiera. Obliczono, że dziennie umiera 5 Polek na ten nowotwór. - Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o statystyki. Wyprzedziła nas nawet Rumunia - alarmuje doktor Młodawski.

BADANIE I SZCZEPIENIE

- Nie ma obecnie lepszej profilaktyki, jeśli chodzi o raka szyjki macicy, jak badania cytologiczne i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Pediatryczne zalecają, żeby szczepić dzieci w wieku 11-13 lat, które nie rozpoczęły jeszcze inicjacji seksualnej i nie są zakażone wirusem HPV. Chodzi o to, żeby podać szczepionkę jak najwcześniej - przypomina ginekolog Dariusz Środa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie