Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Do wzięcia spore pieniądze na naukę

Iza BEDNARZ
Szymon Słopiecki z Kielc dzięki programowi Student II skończył studia i znalazł pracę.
Szymon Słopiecki z Kielc dzięki programowi Student II skończył studia i znalazł pracę. Łukasz Zarzycki
Do 10 października niepełnosprawni z regionu świętokrzyskiego mogą się ubiegać o dofinansowanie wykształcenia. Warto uczyć się i znaleźć pracę jak Szymon Słopiecki.

Tu po Studenta II

Tu po Studenta II

Druki wniosków dostępne są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w każdym powiecie, w oddziale świętokrzyskim PFRON w Kielcach, aleja IX Wieków Kielc 3, budynek C1, IV piętro oraz na stronie www.pfron.org.pl, dodatkowe informacje pod numerem telefonu 41 230 97 00.

Niedowidzący Szymon Słopiecki z Kielc dzięki wsparciu z programu Student II skończył studia i pracuje. Do 10 października niepełnosprawni z regionu świętokrzyskiego mogą się ubiegać o dofinansowanie wykształcenia.

SZYMONOWI SIĘ UDAŁO

Szymon może być żywą reklamą programu Student II. Ma 26 lat i znaczny stopień niepełnosprawności ze względu na skomplikowaną wadę wzroku (minus 22 dioptrie). - Jak zdejmę soczewki, kompletnie nic nie widzę. Mogłem siedzieć w domu na rencie inwalidzkiej, ale przecież szkoda życia - mówi. W 2005 roku dowiedział się, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych, które chcą zdobyć wykształcenie i podwyższyć swoje kwalifikacje. Złożył wniosek i dostał stypendium. Pieniądze przeznaczył na spłatę czesnego na Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach, zakup podręczników, dojazdy na uczelnię. Po studiach magisterskich (ekonomia) skończył studia podyplomowe (bezpieczeństwo i higiena pracy). Co roku przedstawiał rachunki, rozliczał się z wykorzystanych pieniędzy i aplikował o kolejne dofinansowanie. Opłacało się - mówi. - Jeszcze w czasie studiów udało mi się znaleźć pracę, na początku byłem stażystą, a od 2009 mam umowę na czas określony. Pracodawcy się opłaca, bo ma refundowane w 120 procentach stanowisko pracy, a ja mogę normalnie żyć, zarabiać na siebie.

BEZROBOTNY NIEPEŁNOSPRAWNY

Świętokrzyskie ma wyższy od przeciętnej odsetek osób niepełnosprawnych. Szacuje się, że w Polsce osoby niepełnosprawne stanowią około 10 procent populacji, w świętokrzyskim to prawie 11 procent (147 503 osoby). Co 20 bezrobotny w regionie jest osobą niepełnosprawną. O tym, czy taka osoba ma szansę na znalezienie pracy decyduje bardzo często wykształcenie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w województwie świętokrzyskim największy odsetek niepełnosprawnych bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem zawodowym (33 procent). Podobnie trudno o pracę niepełnosprawnym z wykształceniem gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (28 procent to bezrobotni), bez pracy jest także 15 procent niepełnosprawnych z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Najmniejsze bezrobocie jest wśród niepełnosprawnych z wykształceniem wyższym (7 procent) oraz średnim ogólnokształcącym (8 procent).

Jak informuje Jadwiga Irla, pełniąca obowiązki dyrektora oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, prawo do zasiłku ma tylko co piąty niepełnosprawny. - A przecież ci ludzie po podwyższeniu wykształcenia i kwalifikacji mogą być atrakcyjnymi pracownikami. Chociażby z uwagi na refundację utworzenia stanowiska pracy - uważa.

STUDENT II DO WZIĘCIA

Dlatego świętokrzyski Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jeszcze do 10 października prowadzi nabór wniosków do nowej edycji programu Student II. Dofinansowanie może obejmować opłatę czesnego, dodatek na pokrycie kosztów kształcenia (zakwaterowanie, dojazdy, dostęp do Internetu, uczestnictwo w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej, zakup przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę). Dofinansowanie dotyczy pokrycia kosztów nauki jednego półrocza roku akademickiego 2012/2013. Z programu mogą skorzystać osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są studentami, doktorantami, uczniami szkół policealnych, słuchaczami kolegiów nauczycielskich, języków obcych. - Tak naprawdę wystarczy mieć zdaną maturę i zapisać się na studia - zachęca Jadwiga Irla.

PROBOSZCZ I WÓJT ZACHĘCAŁ

W ubiegłym roku z programu skorzystało 480 niepełnosprawnych w województwie świętokrzyskim. Świętokrzyskie dostało ponad milion złotych. - A mogło być więcej, bo nie ma limitu. Im więcej wniosków spłynie z regionu, tym więcej pieniędzy dostaniemy - mówi Jadwiga Irla.

Dlatego kolportowała informacje o Studencie II przez samorządy gminne, a nawet przez proboszczów. - I to źródło informacji okazało się najskuteczniejsze - zauważa.

Do tegorocznej edycji napłynęło 200 wniosków. - Jest jeszcze trochę czasu, naprawdę warto skorzystać i zainwestować w swoje wykształcenie. Często największą barierą jest wyrwanie się z marazmu - zachęca.

Jak poradzili sobie na otwartym rynku pracy beneficjenci Studenta II badają pracownicy Zakładu Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w Warszawie. Wyniki badań poznamy za dwa tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie