Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na słońce! Nowotwory skóry głowy i szyi najczęściej są wynikiem nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Oprac. /KAK/
Zbliżający się długi majowy weekend, prognozowany z 30 stopniowymi temperaturami, lepiej spędzić zdrowo!
Zbliżający się długi majowy weekend, prognozowany z 30 stopniowymi temperaturami, lepiej spędzić zdrowo! sxc.hu
Spragnieni słońca po długiej i pochmurnej zimie, często zapominamy, że nawet we wczesnych wiosennych miesiącach nie wolno bagatelizować odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Jednym z niebezpieczeństw jest nowotwór złośliwy, a głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry jest nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.
Magdalena Ziółkowska – doktor nauk medycznych, lekarz specjalista otolaryngolog. Pełni funkcję starszego asystenta w Dziale Klinicznym Otolaryngologii,
Magdalena Ziółkowska – doktor nauk medycznych, lekarz specjalista otolaryngolog. Pełni funkcję starszego asystenta w Dziale Klinicznym Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
serwis prasowy neomed

Magdalena Ziółkowska - doktor nauk medycznych, lekarz specjalista otolaryngolog. Pełni funkcję starszego asystenta w Dziale Klinicznym Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

(fot. serwis prasowy neomed)

- Nowotwór złośliwy skóry występuje głównie na odsłoniętych częściach ciała, w obrębie głowy i szyi. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u ludzi rasy białej. Czynnikiem predysponującym do rozwoju raka skóry jest również jasna karnacja skóry (jasne lub rude włosy, niebieskie oczy), ze skłonnością do oparzeń słonecznych - mówi doktor Magdalena Ziółkowska, specjalista otolaryngolog ze Specjalistycznego Centrum Medycznego NeoMed w Kielcach przy ulicy Św. Leonarda 1/27 (telefon: 41 249-55-11) - Nowotwór umiejscawia się często w okolicach nosa, oczu - nawet na powiekach, na małżowinie usznej czy okolicy skroniowej. Początkowo zmiany mogą wyglądać całkiem niepozornie, często mają postać niewielkich zmian na skórze. Jednak nieleczone rozrastają się i mogą naciekać nie tylko skórę, ale także mięśnie i kości.

Co powinno niepokoić?

Warto więc, monitorować systematycznie zmiany na skórze: samodzielnie przed lustrem, z pomocą domowników, ale także u lekarza. Co powinno nas niepokoić? Jakich objawów nie powinniśmy lekceważyć?
Najczęstszym nowotworem wśród wszystkich raków skóry jest, tak zwany, rak podstawnokomórkowy. Jest to nowotwór o powolnym wzroście i miejscowej złośliwości, który prawie nigdy nie daje przerzutów. Drugim, co do częstości występowania, rakiem skóry jest rak płaskonabłonkowy - nowotwór rosnący agresywnie i mogący dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz przerzuty odległe. Nowotwory te mogą występować jako twardy guzek koloru skóry, otoczony wałem o jaśniejszym zabarwieniu, Mogą też występować jako niegojące się ranki o twardych brzegach, a w zaawansowanej postaci - jako naciekające owrzodzenie, często krwawiące i pokryte strupem.

Czerniak najgroźniejszy

- Za jeden z najgroźniejszych nowotworów człowieka uważany jest czerniak złośliwy, choroba o często nieprzewidywalnym przebiegu. Do czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu, poza działaniem promieniowania słonecznego, należą liczne znamiona barwnikowe - wyjaśnia doktor Ziółkowska. - Zmiany w obrębie znamienia podejrzewanego o przemianę w czerniaka złośliwego są określane według tak zwanego amerykańskiego systemu ABCDE. A (czyli asymmetry) oznacza zmianę kształtu znamienia z okrągłej na niesymetryczną. B ( czyli border) określa nierówne brzegi znamienia. C ( czyli color) to zmiany w zabarwieniu znamienia i nieregularna pigmentacja. D (czyli diameter) oznacza średnicę znamienia większą niż 6 mm. E ( czyli evaluation)to uniesienie ponad poziom otaczającej skóry.

Podstawowym sposobem leczenia nowotworów skóry jest chirurgiczne wycięcie z obowiązkowym badaniem histopatologicznym wyciętej zmiany wraz z oceną tak zwanej "doszczętności" wycięcia. Wycięcie zmiany, szczególnie w obrębie głowy i szyi, często wymaga zastosowania jednocześnie plastyki miejscowej, by zapewnić dobry efekt kosmetyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie