MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko nie na sprzedaż. Busko uciekło spod topora prywatyzacji

Adam LIGIECKI
Adam Ligiecki
Załoga Uzdrowiska Busko-Zdrój SA odetchnęła z ulgą. Sejm odrzucił jednak poprawkę do ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, co oznacza, że w najbliższym czasie nie będzie prywatyzacji spółki.

Decyzja zapadła w czwartek, podczas plenarnego posiedzenia Sejmu. Głosowano budzący kontrowersje artykuł 64 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej z lipca 2005 roku. Posłowie odrzucili poprawkę, która umożliwiała sprywatyzowanie siedmiu polskich uzdrowisk, uznanych za dobro narodowe.

LISTA SIEDMIU

Na liście Ministerstwa Skarbu Państwa znalazło się buskie uzdrowisko, a także uzdrowiska w Ciechocinku, Kołobrzegu, Krynicy, Lądku, Rymanowie, Sulejowie. Obecnie działają jako jednoosobowe spółki skarbu państwa.

Formalnie "lista siedmiu" to wykaz spółek uzdrowiskowych, które funkcjonują na terenie tych siedmiu uzdrowisk. Zaproponowana przez Platformę Obywatelską poprawka do ustawy, czyli zniesienie artykułu 64 w jej zapisie oznacza, że spółki mogłyby zostać wystawione na sprzedaż.

Szybka prywatyzacja uzdrowisk wzbudziła wiele kontrowersji. 10 stycznia w Busku, w sali konferencyjnej sanatorium Marconi, odbyło się spotkanie otwarte z udziałem parlamentarzystów regionu świętokrzyskiego, liderów samorządów. Przeciwko poprawce do ustawy wypowiadali się wtedy wszyscy. Najgłośniej protestowali przedstawiciele załogi oraz związków zawodowych działających w uzdrowisku.

Uzdrowisko Busko-Zdrój SA to największy zakład pracy w Busku i okolicach. Daje zatrudnienie około 700 osobom. Członkowie załogi obawiali się, że sprzedaż spółki w ręce prywatne wiązałaby się ze zwolnieniami. A pracę mogłaby stracić nawet połowa zatrudnionych. Świętokrzyscy posłowie deklarowali, że staną murem za uzdrowiskiem.

MOBILIZACJA NASZYCH PARLAMENTARZYSTÓW

W czwartek odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu znowelizowanej ustawy. Stanowiska rządu bronił wiceminister zdrowia Marek Haber. Argumentując między innymi, że o dostępie obywateli do lecznictwa uzdrowiskowego decydują wymagania, jakie stawia płatnik - Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie charakter spółki.

Mobilizacja naszych parlamentarzystów pomogła. W czwartek za poprawką do ustawy głosowało 195 posłów, 232 było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Sejm poprawkę odrzucił.
Załoga Uzdrowiska Busko-Zdrój SA z zadowoleniem i ulgą przyjęła takie rozstrzygnięcia. - Najgorsze chyba minęło. Nie musimy się już obawiać, co przyniesie jutro - mówią pracownicy uzdrowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie