Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko w Pińczowie zagrożone? Burmistrz: Nie ma takiego ryzyka

Michał Kolera
Michał Kolera
Na możliwe problemy z utworzeniem strefy uzdrowiskowej zwrócił uwagę podczas sesji absolutoryjnej radny Janusz Koniusz.
Na możliwe problemy z utworzeniem strefy uzdrowiskowej zwrócił uwagę podczas sesji absolutoryjnej radny Janusz Koniusz. e-sesja
Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na utworzenie w Pińczowie obszaru ochrony uzdrowiskowej, ale samorząd odwołał się od tej decyzji i jest w trakcie uzupełniania dokumentacji. - Uzdrowisko nie jest zagrożone - podkreśla burmistrz Włodzimierz Badurak.

Na problem, którzy może wystąpić z utworzeniem uzdrowiska w Pińczowie, zwrócił uwagę podczas niedawnej sesji absolutoryjnej radny Janusz Koniusz.

Nie ma zgody ministra na uzdrowisko?

Radny przytoczył fakt, że w 2021 roku burmistrz miasta i gminy, w związku ze staraniami Pińczowa o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o zatwierdzenie tak zwanego operatu uzdrowiskowego. To dokument niezbędny w procedurze ubiegania się o status uzdrowiska.

- Czemu pan burmistrz nie przedstawił informacji o tym, co dalej stało się z wnioskiem? W grudniu minister odmówił potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze części miasta Pińczów, osiedla zdrojowego, części sołectwa Włochy, osiedla Górki-Włochy, sołectwa Pasturka oraz Sołectwa Bogucice Drugie w kierunkach lecziczych - chodzoby układu nerwowego, kardiologiczne, nadciśnieniowe oraz cukrzyca. Czy państwo widzieli ten dokument? - pytał radny Koniusz.

Następnie cytował uzasadnienie ministra, w którym mowa o braku własnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych.

Burmistrz: Nie ma zagrożenia

Czy plany utworzenia w Pińczowie uzdrowiska mogą wobec tego spełznąć na niczym?

- Projekt uzdrowiska nie jest zagrożony - mówi dobitnie burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

Według niego gmina złożyła wniosek o przedłużenie postępowania i ma termin do października na uzupełnienie dokumentacji.

- Wcześniej ministerstwo stwierdziło, że są u nas podstawy o ubieganie się o status uzdrowiska, ponieważ mamy złoża surowca leczniczego. Jest eksploatowane za pośrednictwem firmy Hydrogeotechnika z Kielc z ujęcia w Lesie Winiarskim na terenie gminy Busko. Przedsiębiorstwo zadeklarowało, że jest w stanie dostarczyć nam każdą ilość wody leczniczej, podobnie, jak robią to rurociągiem do Buska. Pamiętajmy, że 80 procent tego złoża jest na terenie gminy Pińczów - w sołectwach Grochowiska, Bogucice, natomiast 20 procent i samo ujęcie znajdują się w gminie Busko. W przeszłości jednak nikt nie podnosił problemu, że nie mamy swojego ujęcia. My także uważaliśmy, że jeśli w ustawie jest napisane, iż trzeba mieć udokumentowane złoże, to my je przecież mamy. Są w Polsce przykłady, kiedy złoże obejmuje zasięgiem dwie gminy i one zawierają stosowne porozumienia. Teraz jednak pogląd ministerstwa jest inny - wyjaśnia.

Jego zdaniem gmina może uzyskać dostęp do złoża na swoim terenie.

- Mamy już pozwolenie i zatwierdzony plan robót geologicznych na wykonanie odwiertu wody leczniczej w Bogucicach. Poza tym poszukujemy, z dobrym skutkiem, złóż borowiny - mówi burmistrz.

Koszt odwiertu w Bogucicach to około 8-10 milionów złotych. Skąd gmina weźmie za to pieniądze?

- Będziemy szukać ich w różnych programach. Środków nie brakuje, napiszemy odpowiedni wniosek - zapowiada Włodzimierz Badurak.

Uzdrowisko w Pińczowie

W czerwcu 2018 roku Rada Miejska w Pińczowie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez gminę Pińczów statusu uzdrowiska lub statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Były do tego podstawy, ponieważ samorząd otrzymał pisemną informację Ministerstwa Zdrowia o spełnieniu przesłanek ustawowych, umożliwiających ubieganie się o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, ze względu na udokumentowane złoża wód leczniczych na jej terenie. W związku z tym rozpoczęły się działania prowadzące do opracowania operatu uzdrowiskowego i utworzenia stref ochrony uzdrowiskowej.

W 2021 roku powołano strategię rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska na lata 2022–2027. W jego obrębie znalazły się istniejące sanatoria w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju oraz potencjalne uzdrowiska w Kazimierzy Wielkiej i Pińczowie. Obszar ten skupia blisko 19 procent wszystkich miejsc noclegowych w regionie. - W granicach obszaru znajdują się gminy dysponujące zasobami wód leczniczych: uzdrowiskowe Busko-Zdrój i Solec-Zdrój oraz Kazimierza Wielka (w trakcie budowy infrastruktury uzdrowiskowej) i Pińczów (starający się o wyznaczenie strefy uzdrowiskowej) - czytamy w strategii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie