Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Festwial Kultury Żydowskiej. Pamiętamy o żydowskich sąsiadach

Lid
Kolejny raz mieszkańcy Chęcin wspominali swych niegdysiejszych sąsiadów - Żydów, którzy przed II wojną światową mieszkali w miasteczku.

VI Festwial Kultury Żydowskiej miał w tym roku szczególny charakter a to przez obchodzoną w tym roku 70 rocznicę zagłady tutejszego getta. Uwięzionych w nich ludzi Niemcy zamordowali w obozach śmierci. By oddać im hołd młodzież z chęcińskich szkół ruszyła w piątek trasą, którą pokonywali wypędzeni: z Chęcin przez Tokarnię do Wolicy. Na ścianie synagogi odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zamordowanych przez nazistów ludzi.

W sobotę Ilona Sojda wystąpiła ze spektaklem Kadisz dla Róży opowiadający tragiczną historię żydowskiej dziewczyny zaś w niedzielę ulica Długa zamieniła się w żydowską osadę - sztetl. Uczniowie i pracownicy ośrodka kultury chodzili w strojach z okresu międzywojennego. - Niektóre uszyliśmy, ale dziewczyny same szukały sukien, wplatały wstążki we włosy - mówi Izabela Buda kierująca GOK-iem.- Zależało nam by po miasteczku chodziło jak najwięcej osób w strojach z epoki zapraszając mieszkańców i turystów.

Na małym bazarku przy ul. Długiej rozlokowali się kupcy - tak jak kiedyś na żydowskim targu. Zespół Chmielnikres przypomniał żydowskie utwory, także na targu rozbrzmiewała muzyka. Goście festiwalu bardzo chętnie korzystali z zaproszenia do udziału w warsztatach. A uczyć się można było wielu rzeczy: tańca, pisma hebrajskiego, można było zrobić biżuterię np. naszyjnik z łapką szczęścia, ulepić świecznik, zrobić drzewko szczęścia. Nauczycielki ze szkoły w Wolicy, które dzieliły się swymi niepowszednimi umiejętnościami proponowały też wykonanie żydowskich wycinanek, nietypowych, bo podkolorowywanych. Zajazd Pod srebrną górą częstował krokietami z rybą i czerwonym barszczem a Ryszard ramiączek przygotował bardzo ciekawe ciasteczka.

Najmłodsi obejrzeli spektakl Teatru Zbożowego o żydowskich misiach a starszych zabawiał Kabaret Rafała Kmity.

- Cieszę się, bo na festiwal przyjechało do Chęcin dużo osób z zewnątrz. Otrzymaliśmy wiele pochwal i podziękowań - mówi Izabela Buda. - To zasługa tych wszystkich, którzy w pracę przy festiwalu się zaangażowali. Z roku na rok jest to coraz większa grupa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie