Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku [ZDJĘCIA]

Oprac. Bartłomiej Bitner
Warsztaty scenograficzno-reżyserskie były główną atrakcją dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a dla uczniów podstawówek – między innymi… malowanie kamieni na zajęciach plastycznych. Ale dla uczestników VI Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach imienia Andrzeja Koziei, które odbyły się w Chmielniku, przygotowano też pokazy filmowe o tematyce żydowskiej.

Wydarzenie tradycyjnie zorganizował Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Trwało w sumie cztery dni, jednak pierwszy był typowo „kościelny” – w kościele parafialnym w Chmielniku odbyła się msza święta w intencji ofiar II wojny światowej i obchodów 75. rocznicy deportacji żydowskich mieszkańców Chmielnika do obozu zagłady w Treblince oraz za świętej pamięci Andrzeja Kozieję, współtwórcę Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach.

Drugi (de facto pierwszy) dzień to czas dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej oraz ze szkół średnich. W Domu Kultury w Chmielniku czekały na uczestników warsztaty scenogra­ficzno-reżyser­skie z Ryszardem Melliwą, scenografem, grafikiem i autorem zdjęć do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga oraz z Markiem Brodzkim, drugim reżyserem tego filmu. Brodzki, wraz z Michaelem Rubenfeldem, kanadyjskim aktorem i reżyserem żydowskiego pochodzenia mieszkającym od 2013 roku w Polsce, opowiadali o tym, jak pracować z trudnym tematem, jakim jest Holocaust. Młodzież mogła się też dowiedzieć o kulisach powstawania „Listy Schindlera”, między innymi jak Spielberg poznawał Kraków i okoliczne miasteczka, w których dawniej żyli Żydzi, a także jak wybitni aktorzy grali w tej produkcji. Nie zabrakło także filmowych pokazów – młodzi widzowie obejrzeli fragmenty wspomnianego oscarowego dzieła.

Trzeci dzień wydarzenia również przewidziany był dla nieco starszych uczniów – z gimnazjów i szkół średnich. Tym razem obejrzeli musical „Skrzypek na dachu”. Była to muzyczna opowieść o życiu w sztetlach. Kilka słów „dorzucił” o tym także gość wydarzenia – filmoznawca Jarosław Skulski. Potem uczestnicy „Spotkań” mieli spotkanie z Grzegorzem Wilkiem. Artysta estradowy zaśpiewał kilka piosenek, a także opowiadał o dobrej muzyce i dobrej muzycznej edukacji.

Czwartego dnia uczestnikami VI Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach byli uczniowie szkół podstawowych. Mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych pod kierunkiem plastyka Wojciecha Książka – malowali kamienie na biało-czarne barwy poświęcone wypędzeniu i wymordowaniu blisko 16 tysięcy Żydów z Chmielnika i okolic, bo mieli też prelekcję o cmentarzach i Holokauście w tym mieście. Także najmłodszym uczestnikom „Spotkań” puszczono film – była to izraelska produkcja „Abulele” w reżyserii Jonathana Gevy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie