Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Noce Teatralne w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Monika Kaczorowska
Noce Teatralne po raz siódmy odbyły się w Starachowicach.
Noce Teatralne po raz siódmy odbyły się w Starachowicach. Fot. Archiwum MDK Starachowice
Cztery spektakle, warsztaty aktorskie z Marią Seweryn i duża frekwencja. Tak było na Nocach Teatralnych, które przez weekend odbywały się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Noce Teatralne rozpoczęły się w piątek wieczorem. Widzów przywitała Lidia Pokuszyńska, prezes Stowarzyszenia Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury, a spektakle zapowiadała Agnieszka Lasek-Piwarska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Jako pierwsi na scenie w hali spustowej zaprezentowali się aktorzy z Teatru Doraźnego z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pokazali "Dzień ósmy" - spektakl w którym wrażenie robiły niecodzienne rekwizyty i muzyka grana na żywo. Absurdalny humor scenarzyści wzięli wprost z Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na scenie wystąpili: Milena Szczygieł, Gabriela Krycia, Joanna Karcz, Aleksandra Bilska, Małgorzata Kwiatkowska, Jakub Kozakiewicz, Bartosz Sałapski, Konrad Dzik, Wiktor Gałka i Michał Stachowski. Spektakl wyreżyserował Mateusz Wróbel i zespół Teatru Doraźnego, a muzyka była dziełem Konrada Dzika i Jakuba Kozakiewicza.

Po aktorach z Ostrowca spektakl "Ona była jak piwo" zaprezentowały Anna Cieśla, Agata Gaik, Jagoda Blicharz i Michał Gorzelak z Teatru Amatorskiego Team ze Starachowickiego Centrum Kultury. Spektakl na podstawie książki Katarzyny Grocholi "Przegryźć dżdżownicę" wyreżyserowała Anna Cieśla.

Jako trzecia zaprezentowała się grupa Panopticum z Lublina, która pokazała spektakl "Terapia". Była to zabawna historia widziana z perspektywy pacjentów szpitala psychiatrycznego. Irracjonalne i zaskakujące sytuację zamieniły się powoli w zadumę. Scenariusz napisał Mieczysław Wojtas, który zajął się też reżyserią sztuki. Wystąpili: Oskar Rybaczek, Paulina Iwan, Emil Janczak, Wiktor Palak, Paweł Stelmach i Jakub Wyszomirski. W Chórze Czarnych Przybyszów zaśpiewali Maja Kalbarczyk, Rozalia Sawa, Michalina Puła i Jakub Oszust. O przygotowanie wokalne zadbał Piotr Tesarowicz.

Na koniec sceną zawładnął Mateusz Nowak z Lublina, świetny monodramista młodego pokolenia, który przeniósł widzów do okresu stalinowskich więzień w Polsce. W spektaklu "Żertwa" Mateusz Nowak wykorzystał fragmenty tekstów z "Dziennika bez samogłosek” Aleksandra Watta, „Pana Tadeusza” i „Śniła się zima” Adama Mickiewicza oraz „Zaplutego karła reakcji” Piotra Woźniaka. Scenariusz monodramu napisali Mateusz Nowak i Stanisław Miedziewski, reżyseria to dzieło Stanisława Miedziewskiego.
Oprócz doznań artystycznych widzowie mieli czas na własne przemyślenia i refleksje. Sprzyjały temu przerwy między poszczególnymi spektaklami, które można było spędzić w teatralnej kawiarence przy kawie, herbacie i słodkościach. Kawiarenkę przygotowała społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.

Sobotnie przedpołudnie natomiast zdominowały warsztaty aktorskie prowadzone przez Marię Seweryn. Zainteresowanie udziałem w warsztatach pod okiem świetnej aktorki było ogromne. Uczestnicy mówili, że praca z Marią Seweryn była bardzo twórcza, owocna i przyjemna.

VII Noce Teatralne zorganizowało Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w partnerstwie z Muzeum Przyrody i Techniki, Starachowickim Centrum Kultury, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i Młodzieżowy, Domem Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie