Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Rajd Tożsamość i Pamięć w Kliszowie był doskonałą lekcją historii i tolerancji

Irena IMOSA
Po ślubowaniu krzyże harcerskie przypinali druhom: wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bogucicach Jadwiga Irla i harcmistrz Wiesława Zając.
Po ślubowaniu krzyże harcerskie przypinali druhom: wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bogucicach Jadwiga Irla i harcmistrz Wiesława Zając. Irena Imosa
Wolność nie jest dana na zawsze i o tym należy pamiętać w miejscu, w którym krwawa bitwa przerwała tyle ludzkich istnień.

Te słowa przewijały się w sobotę w Kliszowie, w miejscu, gdzie przed 308 laty doszło do krwawej bitwy wojsk szwedzkich z armią sasko-polską.

Wydarzenia 1702 roku przypominane są w Kliszowie kolejnym pokoleniom i zawierają przesłanie o pojednanie, tolerancję i szacunek między narodami. Co roku dociera tu harcerski rajd gwiaździsty pod hasłem Tożsamość i Pamięć. Młodzież wędruje w kierunku Kliszowa z czterech miejscowości: Hajdaszka, Górek, Wierzbicy i Kij. Docierają tu grupy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z całego Ponidzia.

HYMN, MODLITWA I KRZYŻE

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego i modlitwą, którą po raz pierwszy poprowadził nowy proboszcz parafii w Kijach, ksiądz Wiesław Kita. Historię wielkiej bitwy przypomniał zebranym uczeń gimnazjum w Kijach Daniel Miśtal. Potem w krótkich wystąpieniach goście uroczystości podkreślali konieczność pokojowego i przyjaznego współistnienia narodów i troski o wspólną dziś, przyjazną narodom i pojednaną Europę. Przy obelisku upamiętniającym ofiary wielkiej bitwy delegacje szkół, a przede wszystkim szczepów harcerskich złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Tutaj także nowi harcerze złożyli ślubowanie i odebrali krzyże harcerskie. Tę ceremonię prowadzili komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz Witold Cira i komendantka rajdu, harcmistrz Wiesława Zając.

PIEŚNI, TAŃCE I WYSTAWA

Meta Rajdu Tożsamość i Pamięć to także miejsce prezentacji artystycznych - pięknych pieśni, recytacji strof patriotycznych, tańców narodowych i wystaw prac plastycznych. Urzekali tym przybyłych młodzi twórcy z różnych szkół, w tym Teatr Bez Kurtyny, zespoły taneczne z Kij, Michałowa i Wolanecki z Dębskiej Woli. Młodzież śpiewała piosenki przygotowane pod kierunkiem nauczycielki muzyki Elżbiety Żądło.
Rajd kliszowski to także okazja do rywalizacji sportowej, a o tę stronę imprezy zawsze dba usportowiona szkoła z Włoszczowic i jej dyrektor Grzegorz Woźniczko. Dla wszystkich uczestników przygotowano pyszną wojskową grochówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie