Vive ze "srebrem", Końskie z "brązem", mistrzem Wisła

Kamil MARKIEWICZ
Uczestnicy mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej, rozgrywanych w Stadnickiej Woli. Fot. Kamil Markiewicz
W zakończonych w sobotę mistrzostwach Polski juniorów w piłce ręcznej rozgrywanych w Stadnickiej Woli, pierwsze miejsce zajęła drużyna Orlen Wisła Płock, srebrny medal wywalczył zespół Vive Targi Kielce, a brązowy gospodarze turnieju KSSPR Końskie.

Aleksander Litowski, trener Vive Targów Kielce:

Drużyna Vive Targi Kielce, srebrni medaliści mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej. Fot. Kamil Markiewicz

(fot. Fot. Kamil Markiewicz)

- Chcieliśmy walczyć o zwycięstwo w tym meczu. Myślę, że za dużo sił kosztował nas wczorajszy mecz z Końskimi. Moim zdaniem chłopakom należą się brawa za ten srebrny medal. Zespół z Płocka był od nas lepszy i nie mieliśmy z nimi zbyt dużych szans. Myślę, że srebrny medal to na dzień dzisiejszy to na co nas stać. Pozostaje nam przygotować się dobrze do kolejnego sezonu i walczyć w nim o złoty medal.

Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 27:32 (15:19).
Vive:
Buchcic, Barański, Kozak - Wróblewski 9, Fugiel 5, Pióro 3, Papaj 3, Hady 2, Zimoch 2, Barczewski 2, Pękalski 1, Stefaniec, Fronczyk, Bąk, Przybylski, Zdrojkowski.
Wisła: Durzyński, Marciniak - Paczkowski 10, Adamski 7, Obiała 6, Kozłowski 3, Zalewski 2, Sarnacki 2, Wojkowski 2, Płoński, Domański, Sikorski, Mikołajewski, Dądalski, Cnotkowski.

Po pierwszych minutach sobotniego finału nie można było wywnioskować, która z drużyn wywalczy mistrzostwo Polski juniorów. Zarówno kieleccy szczypiorniści, jak i zawodnicy z Płocka oddawali celny rzut za rzutem. Tak było do 10 minuty, później do głosu doszli zawodnicy Wisły, którzy zdobyli trzybramkową przewagę. Kieleccy zawodnicy robili wszystko, żeby doprowadzić do wyrównania, ale bramkarz zespołu z Płocka bronił jak zaczarowany, wybijając bardzo trudne piłki. Do przerwy kielczanie przegrywali 15:19.

W drugiej połowie kielecki zespół chciał szybko odrobić straty, co skutecznie uniemożliwiali im szczypiorniści Wisły. Kilka razy Vive Targi Kielce w drugiej połowie zmniejszyło porażkę do dwóch bramek, ale piłkarze ręczni z Płocka szybko wychodzili ponownie na kilkubramkową przewagę. Ostatecznie szczypiorniści z Kielc przegrali w tym spotkaniu 27:32. Warta podkreślenia jest gra kieleckiego bramkarza Kamila Buchcica, który kilkakrotnie wybronił bardzo trudne piłki.

- Bramkarz z Płocka obronił dzisiaj kilka ciężkich sytuacji, mi też udało się wybronić kilka trudnych piłek. Myślę, że nasza porażka w dzisiejszym meczu jest spowodowana tym, że zagraliśmy trochę słabiej w ataku -powiedział Kamil Buchcic, bramkarz Vive Targi Kielce.

Ostatecznie Vive Targi Kielce wywalczyło na mistrzostwach Polski juniorów rozgrywanych w Stadnickiej Woli srebrny medal. - Srebrny medal to nasz olbrzymi sukces, tym bardziej, że po pierwszej porażce w finałach z drużyną z Płocka nikt w nas nie wierzył. Zawsze jednak pozostanie pewien niedosyt, w zeszłym roku zdobyliśmy "srebro", więc w tym roku chcieliśmy powalczyć o złoto - mówił Marcel Barczewski, kapitan Vive Targi Kielce.

Rafał Przybylski, trener KSSPR Końskie:

Drużyna KSSPR Końskie, brązowi medaliści mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej.

- Wygraliśmy zdecydowanie, choć było kilka nerwowych sytuacji, co było spowodowane wczorajszą porażką. Chcieliśmy w tym turnieju walczyć o "złoto", ale nie udało się. Drużyna z Kielc w tym sezonie nam nie leży, przegraliśmy z nią już trzeci mecz. Musimy się cieszyć z brązowego medalu oraz z tego, że znaleźliśmy się na podium. Graliśmy z zawodnikami, którzy są rocznik młodsi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zdobyć złoty medal. Szkoda tylko, że nie udało nam się tego zrobić we własnej hali.

KSSPR KOŃSKIE Z BRĄZOWYM MEDALEM
KSSPR Końskie - MKS Kusy Szczecin 38:29 (18:14).
KSSPR:
Witkowski, M. Kornecki - Sękowski 11, Kubała 7, Chyliński 6, H. Kornecki 4, Biegaj 3, Kowalski 2, Rokita 2, Krzywkowski 1, Kołodziej 1, Sosa 1, Kania, Zając, Włoszczyński, Maleszak.
Kusy: Kwiatkowski, Wamka - Gackowski 6, Gryszka 5, Szmechel 4, Kminikowski 4, Miltyk 3, Czubkowski 2, Walczak 2, Gmerek 1, Nowomiejski 1, Polaszek 1, Kowalczyk, Oleszczyszyn, Chomiński, Kurowski.

Konecka drużyna, która była jednym z faworytów turnieju, w piątek w półfinale przegrała z Vive Targi Kielce i w sobotę grała jedynie o brązowy medal. W meczu z MKS Kusy Szczecin szczypiorniści KSSPR przeważali od pierwszych minut. Warta podkreślenia jest dobra gra defensywy podopiecznych trenera Rafała Przybylskiego, którego zespół stracił pierwszą bramkę dopiero w 15 minucie spotkania. Do tej pory KSSPR prowadził już 7:0. Przewaga konecczan nie podlegała dyskusji przez całe spotkanie. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej połowie KSSPR utrzymywał kilkubramkową przewagę, ostatecznie wygrywając całe spotkanie 38:29.

Zawodnicy z Końskich w pomeczowych rozmowach nie ukrywali, że ich celem w tych mistrzostwach był złoty medal. - Niestety, graliśmy dzisiaj tylko o trzecie miejsce. W meczu z Vive Targi Kielce popełniliśmy kilka błędów, gdybyśmy je wyeliminowali, to mogliśmy dziś grać w finale. Z drużyną ze Szczecina zagraliśmy bardzo dobrze w obronie, dzięki temu szybko wyszliśmy na kilkubramkowe prowadzenie, które utrzymaliśmy do końca meczu. Mam nadzieję, że za rok zdobędziemy złoty medal - mówi Wiktor Kubała, zawodnik KSSPR Końskie.

- Drużyna z Kielc w półfinale była od nas lepsza. Wygrali oni z nami już po raz trzeci w tym sezonie. Najważniejsze jest to, że zdobyliśmy medal na tak ważnej imprezie. Gdyby udało nam się zdobyć "złoto", to przeszlibyśmy do historii polskiej piłki ręcznej, ponieważ byłby to już nasz czwarty złoty medal. Mam nadzieję, że za rok uda nam się to zrobić - mówił Piotr Krzywkowski, kapitan KSSPR Końskie.

Drużyna Orlen Wisła Płock, złoci medaliści mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej. Fot. Kamil Markiewicz

PIĄTE ZABRZE, SIÓDMA GDYNIA

Mecz o miejsca miejsce siódme:
UKS KAR-DO Gdynia - SPR Stal Mielec 45:34 (22:17).
Najwięcej bramek dla Gdyni: Grzegorz Dorsz 14, Paweł Niewrzawa 13.
Najwięcej bramek dla Mielca: Konrad Rarus 11, Mateusz Wiącek 5, Michał Najuch 5.

Mecz o miejsce piąte:
SPR Chrobry Głogów - NMC Powen Zabrze 33:41 (14:16).
Najwięcej bramek dla Głogowa: Kamil Motyl 9, Bartosz Chabior 8.
Najwięcej bramek dla Zabrza: Tymoteusz Piątek 9, Łukasz Włoka 8.

lewoskrzydłowy: Patryk Chomiński (MKS Kusy Szczecin),
prawoskrzydłowy: Mateusz Gmerek (MKS Kusy Szczecin).

Najlepszym strzelcem turnieju został Paweł Niewrzawa z UKS KAR-DO Gdynia, który zdobył 54 bramki.