Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W antykwariacie imienia Andrzeja Metzgera świętowali prężni wydawcy

Iwona ROJEK
Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne z prezesem Maciej Zarębskim wydało już trzysta książek, ich autorzy siedzą na sali.
Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne z prezesem Maciej Zarębskim wydało już trzysta książek, ich autorzy siedzą na sali. Łukasz Zarzycki
Piątkowe głośne czytanie nocą w Antykwariacie Naukowym imienia Andrzej Metzgera zgromadziło gości z całej Polski i ze świata. Świętowano wydanie 300 książki przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Zagnańsku. Był nią album "Staszów tamtych lat" autorstwa Macieja Zarębskiego.

- Bardzo się cieszymy z tego powodu, że w obecnych trudnych czasach udało nam się wydać aż kilkaset książek - powiedział Maciej Zarębski, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego. - To bardzo pozytywna tendencja. Wydawnictwo powstało dwadzieścia lat temu w Staszowie, potem przekształciło się w Bibliotekę Świętokrzyską, swoje pozycje drukowało u nas 104 autorów. Nasza najstarsza autorka Zofia Darek ma 101 lat, najmłodszy Tomasz Kruzel 31. W planach mamy wydanie kolejnych książek. Na dzisiejsze spotkanie nie sposób było zaprosić wszystkich autorów, ale przyjechało sporo z nich. Z wybrzeża, z Warmii, z Niemczech i ze Stanów.

W loży prześmiewców zasiedli Jan Jadach i Magdalena Helis. Fragmenty swoich książek przeczytali Paweł Ciepiela, o swoich przygodach w Stanach Zjednoczonych, gdy niespodziewanie wylosował zieloną kartę, Zdzisław Łątkowski, autor "Dzienników" znany warszawski krytyk literacki, szalenie inteligentny i dowcipny autor, w kaszubskim stroju Henryk Musa, fotografik Paweł Pierściński i dziennikarka Danuta Parol.

- Przeczytam państwu kilka stron mojej książki "Stąd nasz ród" wybrałam fragment o Andrzeju Zalewskim, bo to był niezwykle kulturalny, kompetentny, ciekawie prowadzący prognozę pogody i bardzo przystojny mężczyzna - chwaliła autorka. Podobały się wiersze Aliny Szymczyk, prezeski Polskiego Zrzeszenia Literatów w Chicago, w tym jeden bardzo żartobliwy o mężu emigrantki, który wpadł w alkoholizm. - Nie tylko sama piszę poezję, scenariusze, układam choreografię, ale też promuję utwory innych autorów i dzięki Maćkowi Zarębskiego wydaliśmy u niego "Almanachy poetów chicagowskich" - mówiła animatorka życia kulturalnego w Wietrznym Mieście. Nie są to zawsze strofy wielkich lotów, ale często autentyczne, szczere, wynikające z olbrzymiej tęsknoty za ojczyzną. Marek Skuza, znany działacz Solidarności, poeta zaprezentował mądrą bajkę zatytułowaną "O czarownicy, która dzieci odmieniła" i zdradził, że jest "nowopoczętym" dziadkiem.

W antykwariacie zaprezentowali się też Lucyna Kukomska, Stanisław Kędzior, Zenon Markiewicz, Wiesław Kot i Wojciech Kołodziej ze śmiesznymi fraszkami i na koniec Maciej Zarębski. - Mój album o Staszowie obejmuje historię tego miasteczka od 1866 do 1974 roku - informował. - Zawiera cenne fotografie i opisuje bardzo ciekawe dzieje.

Po sobotniej uroczystości prezes Zarębski zapowiedział, że znów pędzi do pracy. - Wiem, że mam wielu wrogów, niektórzy mówią o mnie, że mam piórko i nie mogę usiedzieć na miejscu, ale taki już jestem - usprawiedliwiał się. - Jestem aktywny, lubię działać, tym bardziej, że w kolejce czekają następni autorzy chętni do wydania ich książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie