MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bielinach dali przykład jak pracować z niepełnosprawnymi

Lidia CICHOCKA
Uczestnicy projektu Razem, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, mogli się poznać i zaprzyjaźnić.
Uczestnicy projektu Razem, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, mogli się poznać i zaprzyjaźnić. Archiwum
Sto osób brało udział w projekcie "Razem". Tym projektem gmina Bieliny integrowała osoby niepełnosprawne mieszkające na jej terenie.

O tym, że niepełnosprawnym trzeba pomóc wyjść z domów wiedzieli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które powstało w gminie rok temu.

- Wtedy też zrodził się pomysł by zdobyć pieniądze na projekt, który zintegrowałby środowisko - mówi kierująca Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Małgorzata Sarnecka. Anna Łubek pomogła napisać projekt i gmina dostała 49 tysięcy złotych.

Pomysłodawcy byli zaskoczeni, kiedy do udziału w projekcie zgłosiło się 100 osób. - To zasługa pracowników socjalnych, którzy chodzili po domach i namawiali - mówi kierowniczka. Najmłodszy uczestnik miał 15, najstarszy 64 lata.

W ramach projektu utworzono punkt wsparcia, który działał od listopada ubiegłego roku, uczestnicy projektu mogli skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, prawnika i psychologa. Te ostatnie porady cieszyły się największym wzięciem i poproszono nawet by godziny z doradztwa zawodowego przesunąć na porady prawne co się udało.

- Kilka osób dzięki tym poradom zdołało załatwić ważne dla siebie sprawy, mówi kierowniczka. Prawnik pomagał pisać pisma do sądu, pilotować sprawy.

Równie ważne były spotkania. Spotkania prowadziły Ewelina Ptak i Monika Szwajcowska, każde z nich miało inną tematykę. Pierwsze "Komunikacja interpersonalna", kolejne "Tradycje bożonarodzeniowe w kraju i zagranicą", trzecie "Savoir vivre" i ostatnie "Sztuka motywacji oraz radzenie sobie ze stresem". Zorganizowano też wycieczki do Sandomierza - tropami ojca Mateusza oraz do Ćmielowa i Kałkowa.
Wiele osób przyznawało, że na wycieczce byli ostatni raz w szkole podstawowej. - To, że nasz pomysł jest dobry widać było na kolejnych spotkaniach, jeśli na pierwszym wszyscy siedzieli zamknięci w sobie, osobno, to na kolejnych zabierali głos, powstały przyjaźnie i o to nam chodziło. By ci ludzie nie czuli się wykluczeni - dodaje Sarnecka.

Sukcesem projektu są także zajęcia rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych uczestników projektu. - Zapotrzebowanie na tę formę pomocy było znacznie większe dlatego w nowym projekcie, który już złożyliśmy do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego przeznaczamy na nie więcej czasu - mówi Sarnecka. Gmina liczy, że dostanie pieniądze na bardzo podobny projekt, bo widać, że to dobry pomysł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie