Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Browarze Bałtów produkują piwo regionalne. Poznaliśmy jego tajemnicę. Zobacz wideo i zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
Ponad rok temu w malowniczym Bałtowie powstał browar tematyczny. To w tym miejscu pasja do tworzenia doskonałego piwa łączy się z pasją do opowiadania historii. W Browarze Bałtów poznaliśmy tajemnicę piwa regionalnego.

Browar Bałtów ma piwa w różnych stylach

Browar Bałtów to miejsce jakich tysiące na świecie. Tak można pomyśleć z daleka, przechodząc obok budynku, w którym się on mieści. Jednak gdy przekroczymy jego próg, nasze wyobrażenie o browarze i piwie może się zmienić diametralnie.

Mateusz Majchrzak piwowar w Browarze Bałtów zabrał nas w niezwykłą podróż do serca Browaru.

- Znajdujemy się na warzelni czyli tak naprawdę w sercu browaru. To tutaj zaczyna się produkcja piwa. Na warzelni produkowana jest brzeczka, z której powstaje nasze piwko, tworzone metodami rzemieślniczymi, takimi tradycyjnymi, niczego złego nie dodajemy, żadnych substancji chemicznych. Produkujemy klasyczne style piwa czyli słód w przeróżnych wersjach, a więc słód jęczmienny, pszeniczny, jakieś wersje palone, żeby dodać koloru, drożdże, woda i chmiel

– wyjaśnia pan Mateusz.

Zobacz, jak wygląda Browar Bałtów

Browar na stałe produkuje 6 stylów piwnych. - To dość dużo ale chcieliśmy zadowolić każdego konsumenta – dodaje.

Bałtowski trunek jest wyjątkowy nie tylko ze względu na składniki, jakie są używane do produkcji. Każde z piw ma swoją nazwę i historię.

- Każde z piw to inna wyjątkowa historia, którą można poznać, skanując kody QR i to nas doprowadzi do strony Storytel i tam można wysłuchać właśnie historii każdej nazwy handlowej – mówi Mateusz Majchrzak.

Jedno z piw na przykład nazywa się Pieśń Pszczoły. To w jego produkcji wykorzystuje się propolis, który sprawia, że piwo miodowo-propolisowe nie jest przesadnie słodkie ale posiada delikatną nutę słodyczy.

Cały proces produkcji piwa trwa około trzech tygodni. - W przypadku piw górnej fermentacji, temperatura fermentacji to około 20 stopni Celsjusza i proces produkcyjny trwa około 3 tygodnie. Po tym czasie mamy gotowe piwo. W naszym przypadku jest to piwko w stylu american pale ale, stout, miodowo – propolisowe, pszeniczne – tłumaczy piwowar.

W Browarze Bałtów możemy także wypić piwa typu pils i lager. Przy tych trunkach proces produkcyjny trwa dłużej. - Temperatura fermentacji jest niższa, około 10 stopni Celsjusza a cały proces trwa około półtora miesiąca.

Dużym powodzeniem cieszy się także zamiennik piwa bezalkoholowego czyli pyszny napój słodowy 0% OFF – Road. - Produkowany jest w taki sam sposób jak piwo, z zachowaniem wszystkich etapów, natomiast nie dodajemy drożdży, nie odbywa się proces fermantacji i nie ma alkoholu – mówi Mateusz Majchrzak. OFF – Road nazywany Krzepniokiem jest słodki w smaku i niesamowicie orzeźwiający.

W czerwcu browar świętował swoje pierwsze urodziny. Mateusz Majchrzak powiedział, że w ciągu tego pierwszego roku wyprodukowano 250 tysięcy litrów piwa.

Zobacz na zdjęciach, jak wygląda Browar Bałtów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie