Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chęcinach odbył się Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym. W zawodach wzięło udział ponad 700 zawodników z całego kraju

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym w Chęcinach. Do miasta przyjechało 700 zawodników z całej Polski. Były piękne widowiska! Zobaczcie na kolejnych zdjęciach
Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym w Chęcinach. Do miasta przyjechało 700 zawodników z całej Polski. Były piękne widowiska! Zobaczcie na kolejnych zdjęciach Joanna Łysak, Gmina i Miasto Chęciny
W sobotę, 18 listopada w Centrum Kultury i Sportu - hali widowisko – sportowej "Pod Basztami" w Chęcinach odbył się ostatni w tym roku Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym. W prestiżowych zawodach wzięło udział 700 zawodników z całego kraju.

Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym w Chęcinach. Do miasta przyjechało 700 zawodników z całej Polski

Głównym organizatorem wydarzenia był Polski Związek Sportowy Cheerleadingu oraz Polskie Stowarzyszenie Cheerleaders. W zawodach udział wzięli zawodnicy aż z 31 klubów z całej Polski w 149 prezentacjach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Jak mówił burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski: - Bardzo się cieszę, że cheerleading zawitał do naszego historycznego miasta, gdzie w przeszłości częścią życia mieszkańców były tańce dworskie. Te tradycje staramy się cały czas pielęgnować. Organizacja tak dużej imprezy jest także bez wątpienia doskonałą promocją Chęcin - podkreślał burmistrz.

Podczas spotkania wyłoniono także Kadrę Polski na Mistrzostwa Europy 2024:

  • w kategorii Cheer Coed junior L4 - Energu Nuclear z Zabrza
  • w kategorii Cheer Freestyle Pom – drużyny junior - Team Millenium z Brzeszcz
  • w kategorii Cheer Freestyle Pom – drużyny senior - Unique Pro z Kocmyrzowa w województwie małopolskim
  • w kategorii Cheer Hip Hop – drużyny youth - KID BIT z Tarnowa
  • w kategorii Cheer Hip Hop – drużyny junior - Fly Dance z województwa lubelskiego
  • w kategorii Cheer Jazz – drużyny junior - Team Millenium z Brzeszcz
  • w kategorii Cheer Jazz – drużyny senior - Unique Pro Jazz z Kocmyrzowa

oraz ICU ICC/IASF 2024:

  • w kategorii Cheer Freestyle Pom – drużyny senior - Fresh Senior z Mszczonowa w województwie mazowieckim
  • w kategorii Cheer Freestyle Pom – drużyny junior - Shiva Junior z Tarnowa
  • w kategorii Cheer Jazz – drużyny senior - Fresh Senior Jazz z Mszczonowa w województwie mazowieckim

Puchar Polski w Cheerleadingu Sportowym w Chęcinach stał się bez wątpienia wspaniałą promocją gminy na arenie całego kraju. Uczestnicy wyjechali zauroczeni Chęcinami i halą widowiskowo-sportową "Pod basztami".

Zobaczcie zdjęcia i wideo z tych wyjątkowych zawodów w Chęcinach.

Cheerleading (cheer), choć kojarzy się powszechnie z kolorowymi pomponami oraz zagrzewaniem do rywalizacji i wspieraniem drużyn sportowych przed i w trakcie meczów, jest przede wszystkim dyscypliną sportową. I to wcale niełatwą. Łączy bowiem w sobie zarówno gimnastykę, akrobatykę jak i taniec. Początkowo cheerleading, w co niełatwo dziś uwierzyć, był domeną mężczyzn. W 1923 roku na Uniwersytecie Minessota pozwolono kobietom dołączyć do zespołów cheereladers, a pozostałe uczelnie stopniowo szły w ślady Uniwersytetu Minessota . Dopiero w latach 1940, gdy panowie wybierali się na II wojnę światową dominującą płcią w tej dyscyplinie stały się kobiety.

Początki rozwoju cheerleadingu w Polsce sięgają roku 1988, kiedy to z inicjatywy Państwa Ruty i Edwarda Krajewskich powstał w Warszawie pierwszy w Polsce zespół cheerleaders. Grupa 4-krotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Cheerleaders w Japonii, zdobywając wiedzę i doświadczenie do dalszego rozwoju tej dyscypliny w kraju. W 1997 powołano Sekcję Cheerleaders przy Polskim Związku Koszykówki, co pozwoliło opracować pierwszy regulamin zawodów oraz rozegrać I Mistrzostwa Polski Cheerleaders. Wzięło w nich udział ok 30 zespołów z całej Polski w 3 kategoriach wiekowych. Kolejne lata pokazywały, iż liczba zespołów cheerleaders stale wzrasta, co skutkowało utworzeniem w roku 2001 wspólnej, ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej wszystkie osoby związane z cheerleadingiem.

6 grudnia 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o uznaniu cheerleadingu za sport olimpijski.

(źr. Joanna Massalska-Bzymek, Gmina i Miasto Chęciny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie