Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chęcinach powstały dwa oddziały żłobkowe. To duże odciążenie rodziców

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Archiwum gminy
„Aktywny rodzic w pracy, szczęśliwe dziecko w żłobku” - pod takim hasłem na terenie Gminy i Miasta Chęciny przez dwa lata realizowany był projekt, w ramach którego utworzono dwa oddziały żłobkowe, zakupiono wyposażenie i pomoce dydaktyczne, a także zatrudniono opiekunki. Dzięki projektowi na rynek pracy po urodzeniu dziecka mogło powrócić 38 mam.

- Stanowi to aż 85 procent wartości całego projektu, który opiewał na kwotę 712 tysięcy złotych. Dzięki pozyskanym środkom udało nam się stworzyć dwa oddziały żłobkowe i tym samym zapewnić opiekę nad trzydzieściorgiem dzieci w wieku od 20 tygodnia do lat 3. Miejsca żłobkowe w nowo wybudowanym budynku żłobka połączonego wraz z przedszkolem były też dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych – mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Opieka dla trzydzieściorga maluchów i doskonałe wyposażenie
Dzięki realizacji projektu powstały dwie grupy żłobkowe po piętnaścioro dzieci. - Ważnym celem projektu, poza zapewnieniem opieki żłobkowej naszym najmłodszym mieszkańcom, było umożliwienie zwiększenia aktywności zawodowej ich rodzicom. Wszystko w myśl tytułu naszego projektu „Aktywny rodzic w pracy, szczęśliwe dziecko w żłobku”. Zależało nam na tym, aby wszystkim młodym rodzicom, a w szczególności młodym mamom, dać możliwość powrotu do pracy zawodowej. Ich pociechy znalazły w naszym nowoczesnym żłobku fachową opiekę, dzięki czemu rodzice swobodnie mogli rozwijać swoją karierę zawodową i dużo prościej godzić życie zawodowe z prywatnym – podkreśla Burmistrz, Robert Jaworski, który nie kryje zadowolenia z pozyskanych kolejnych środków na rozwój edukacyjny najmłodszych mieszkańców gminy.

Poza utworzeniem trzydziestu miejsc w żłobku i zatrudnieniem sześciu opiekunów dzieci, zakupione zostało także wyposażenie oraz pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. I tak, na wyposażeniu placówki znalazł się sprzęt i narzędzia do rozpoznawania potrzeb rozwojowych, wspierających twórczość artystyczną, edukacyjną oraz możliwości psychofizyczne dzieci, w tym pomoce dydaktyczne do małej i dużej motoryki.

Dzięki projektowi rodzice mogli wrócić do pracy
Nowoczesny budynek, w którym mieści się żłobek i przedszkole w Chęcinach uroczyście otwarto 27 stycznia 2019 roku. Inwestycja kosztowała ponad 13 milionów złotych, a na jej realizację, funkcjonowanie i doposażenie pozyskano ponad 6 milionów złotych unijnego i rządowego dofinansowania. W sumie opiekę w najwyższych standardach znalazło tu 220 dzieci, w tym 45 dzieci żłobkowych, z czego trzydzieścioro z nich przyjęto w ramach projektu „Aktywny rodzic w pracy, szczęśliwe dziecko w żłobku”. W czasie dwóch lat trwania projektu, wsparcie w powrocie na rynek pracy otrzymało 38 kobiet. - W ramach realizacji projektu przeprowadziliśmy rekrutacje do żłobka i spotkania organizacyjne z rodzicami, podczas których wspólnie z burmistrzem Robertem Jaworskim rozmawialiśmy na temat edukacji żłobkowej. Organizowaliśmy też spotkania z dietetykiem czy różnego rodzaju okolicznościowe wydarzenia. Nasz żłobek został też świetnie wyposażony w pomoce dydaktyczne, a personel przeszedł wiele szkoleń – mówi Maria Mazur, dyrektor żłobka w Chęcinach.

Praca zdalna z kreatywnym rozwojem dzieci w tle
Niestety, z powodu pandemii koronawirusa w okresie od 1 kwietnia do 19 maja, decyzją Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nastąpiła zmiana trybu pracy placówek żłobkowych na zdalną. - W ramach pracy zdalnej rozbudowaliśmy między innymi stronę internetową żłobka oraz kanał na platformie youtube.com. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców systematycznie umieszczaliśmy tam informacje, porady specjalistów, pomysły i inspiracje do kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem. W między czasie zatrudnione w żłobku opiekunki w ramach projektu wzięły udział w szkoleniach, kursach i webinariach dotyczących pracy zdalnej oraz opieki nad dziećmi do lat trzech. Zmieniliśmy też system spotkań mających na celu wsparcie w powrocie na rynek pracy z uczestnikami projektu na spotkania online poprzez czaty, e-komunikatory oraz drogę e-mailową – wymienia dyrektor Maria Mazur.

Decyzją rządową 20 maja wznowiona została opieka żłobkowa. - Mogliśmy powrócić do tradycyjnych spotkań z uczestnikami projektu. Przeprowadziliśmy też rekrutację na kolejny rok szkolny. 1 września zorganizowaliśmy spotkanie organizacyjno-informacyjne dla rodziców nowo przyjętych dzieci, które odbyło się przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Na uroczyste zakończenie projektu ogłosiliśmy konkurs artystyczny dla rodziców i dzieci pod hasłem "zaPROJEKTuj żłobkowe wspomnienia" – poinformowała dyrektor Maria Mazur.

Nowoczesne technologie i rozwiązania to większe bezpieczeństwo dla zdrowia
Warto podkreślić, że żłobek w Chęcinach znajduje się w nowoczesnym obiekcie, oddanym do użytku dwa lata temu. Poza przestronnymi salami i świetnym wyposażeniem przy jego budowie zastosowano nowoczesne technologie i rozwiązania. Do ogrzewania obiektu pozyskiwana jest energia geotermalna, a ciepła woda użytkowa pozyskiwana jest dzięki panelom słonecznym. Aby dzieci oddychały czystym powietrzem w układzie najnowszej generacji wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej wraz z obrotowym wymiennikiem zamontowano wysokiej klasy specjalne filtry, a odkurzacz centralny usuwa alergeny wprost do kanalizacji. Żłobek jest przyjazny maluchom, a doświadczona kadra pedagogiczna zapewnia indywidualne podejście do każdego dziecka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie