MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Chęcinach uczcili 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

red
Uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbyły się w Chęcinach. W Klasztorze Ojców Franciszkanów była prelekcja i uroczysta Msza Święta, a na cmentarzu parafialnym w Chęcinach złożono wieńce i zapalono znicze na mogile Powstańców Styczniowych.

Wydarzenie rozpoczęło się w Klasztorze Ojców Franciszkanów, a zgromadzonych powitał Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć Powstańców Styczniowych w miejscu, w którym więzieni byli bohaterowie tamtych wydarzeń. Jak mówią karty historii, to właśnie tu, w Klasztorze Ojców Franciszkanów mieściło się więzienie o surowym rygorze, do którego po jednej z najbardziej krwawych i najważniejszych bitew Powstania Styczniowego, z Bitwy pod Małogoszczem, trafiło 67 osób – przypomniał Burmistrz Robert Jaworski, a szczegółowy rys historyczny Powstania Styczniowego przedstawił dr Cezary Jastrzębski, autor książki pt.: „Bitwa pod Małogoszczem 1863”. Jak przypomniano, prowadzący księgi metrykalne ks. Tomasz Batorski w okresie od 11 sierpnia 1863 do 3 kwietnia 1864 sporządził 10 aktów zgonu, które na marginesie posiadają zapis: „Chęciny więzienie”. Można domniemywać, iż osoby te brały udział w Powstaniu Styczniowym w Bitwie pod Małogoszczem. Tuż przed uroczystą Mszą Świętą w intencji powstańców styczniowych z programem artystycznym wystąpili także uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Wolicy. Oprawę wydarzenia zapewniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów pod opieką Zbigniewa Kowalskiego, nauczyciela historii a zarazem ppor. rezerwy, prowadzona przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stroje z epoki pozwoliły wczuć się w klimat wydarzeń z tamtych lat.

Po Mszy Świętej, której przewodniczył gwardian Klasztoru Ojców Franciszkanów w Chęcinach, o. Janusz Łazarczyk, udano się na cmentarz parafialny w Chęcinach, gdzie pod mogiłą Powstańców Styczniowych złożono kwiaty i zapalono znicze. Jak podkreślano, zbiorcza mogiła Powstańców Styczniowych związana jest z istniejącym więzieniem carskim w klasztorze oo. Franciszkanów.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Był to największy i najdłuższy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków w XIX wieku, który w latach późniejszych miał ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe. - Powstanie bez wątpienia umocniło narodową świadomość Polaków. Powstańcy zawsze będą dla nas symbolem odwagi, patriotyzmu i wzorem dla kolejnych pokoleń. O Powstaniu Styczniowym trzeba i należy pamiętać – zaznaczył Burmistrz, Robert Jaworski podczas składania kwiatów pod mogiłą Powstańców Styczniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie