Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chmielniku przypomniano o rodzinie Stradowskich. Ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w regionie odbyły się wydarzenia przypominające o bohaterstwie Polaków w okresie II wojny światowej. Jednym z nich było upamiętnienie rodziny Stradowskich z Chmielnika.
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w regionie odbyły się wydarzenia przypominające o bohaterstwie Polaków w okresie II wojny światowej. Jednym z nich było upamiętnienie rodziny Stradowskich z Chmielnika. Fot. E. Gruszczyńska
W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w regionie odbyły się wydarzenia przypominające o bohaterstwie Polaków w okresie II wojny światowej. Jednym z nich było upamiętnienie rodziny Stradowskich z Chmielnika.

W asyście harcerzy ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze przed odsłoniętą w 2022 roku tablicy upamiętniającą Marię i Wacława Stradowskich, zamordowanych przez Niemców 23 grudnia 1943 roku za niesienie pomocy Żydom złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik Paweł Wójcik wraz z pracownikami Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” Edytą Ślusarczyk oraz Anną Kohnke.

Na stronie Świętokrzyski Sztetl podaje:

W czasie niemieckiej okupacji Maria Stradowska (z domu Piotrowska) była wdową. Wraz z trojgiem dzieci – Wacławem, Matyldą i Kazimierą prowadziła gospodarstwo rolne w Chmielniku. Podczas likwidacji chmielnickiego getta jesienią 1942 roku, ukryła w swoim domu przy ulicy Szydłowskiej pięcioro Żydów – dwóch mężczyzn o nazwisku Pasternak i nieznane z nazwiska małżeństwo z 10 letnim dzieckiem. W styczniu Niemcy odnaleźli kryjówkę i bez skrupułów zamordowali przebywające tam osoby. Rodzinie Stradowskich udało się uciec, jednak wkrótce Wacław wraz z matką zostali aresztowani w związku z udzielaniem schronienia Żydom i przetransportowani do niemieckiego zakładu karnego w Pińczowie, a następnie więzienia w Kielcach. 25 marca 1943 roku odbyła się ich rozprawa przed sądem specjalnym. Oboje zostali skazani na śmierć przez rozstrzelanie. Jak czytamy w dokumentach Archiwum Państwowego w Kielcach Gubernator Generalny Hans Frank nie skorzystał z prawa łaski. Na dzień przed Bożym Narodzeniem roku 1943 Matylda i Kazimiera otrzymały paczkę z kieleckiego więzienia.

Źródło: Świętokrzyski Sztetl Chmielnik

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie