Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chrobrzu powstanie Europejskie Centrum Edukacji Archeologicznej, Geograficznej i Botanicznej

Michał IMOSA
Rok temu odbyły się uroczyste "chrzciny” Stowarzyszenia Beldonek, które swoją nazwę przyjęło od imienia bohatera książki Adolfa Dygasińskiego.
Rok temu odbyły się uroczyste "chrzciny” Stowarzyszenia Beldonek, które swoją nazwę przyjęło od imienia bohatera książki Adolfa Dygasińskiego. Irena Imosa
Marszałek województwa Adam Jarubas podpisze we wtorek w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia w Chrobrzu Europejskiego Centrum Edukacji Archeologicznej, Geograficznej i Botanicznej.

Walne zebranie członków Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Beldonek-Pałac Wielopolskich w Chrobrzu podsumowało pierwszy rok swego istnienia i nakreśliło plany na przyszłość. Dokonania są imponujące, a plany jeszcze bardziej rozległe.

WYSTAWY, KONKURSY, WYDAWNICTWA

Działalność Beldonka przynosi konkretne efekty. Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną, informacyjną, wydawniczą i wystawienniczą. Organizuje konkursy, prowadzi renowację zabytkowych figur, a jednocześnie stworzyło szanse pracy artystom plastykom, fotografikom i innym artystom.
Beldonek powiększa także zbiory Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia i staje się ważnym centrum życia kulturalnego nie tylko regionu. Fakt tworzenia panteonu rzeźb drewnianych upamiętniających dzieła literackie sprawił, że do Chrobrza zaczęły ściągać elity intelektualne, a odsłonięcie dzieła upamiętniającego "Wojaka Szwejka" Jaroslava Haška uczyniło ekspozycję międzynarodową. Oznaczać to może, że Beldonek zamierza wychodzić poza granice Polski.

Działalność nie ogranicza się tylko do Chrobrza. Beldonek inspiruje i współorganizuje wiele imprez w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego. Mowa o wystawach, koncertach, konkursach na reportaż czy przeglądach kapel i solistów, a nawet herodów.

Sam Chroberz stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej, a przede wszystkim turystycznej województwa. Położenie w sercu Ponidzia sprawia, że przez tę miejscowość wiodą wszystkie ścieżki wędrówek pieszych, wypraw zmotoryzowanych czy też spływów kajakowych.

EUROPEJSKIE ASPIRACJE

- Śledzę dokonania zarówno Beldonka, jak i ośrodka - mówi marszałek województwa Adam Jarubas. - We wtorek, 22 lutego podpiszę w Warszawie list intencyjny wespół z panią rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyną Chałasińską-Macukow w sprawie tworzenia w Chrobrzu Europejskiego Centrum Edukacji Archeologicznej, Geograficznej i Botanicznej. Tego samego dnia spotkam się także z kolekcjonerem Adamem Rudnickim w sprawie przekazania do Chrobrza unikatowej kolekcji militariów. Te i inne przedsięwzięcia powinny stać się magnesem ściągającym do naszego regionu rzesze turystów.

- Zamierzeń mamy mnóstwo. Pałac przyjął w gościnne progi artystów ludowych Barbarę i Tadeusza Buczyńskich, którzy już instalują swoją ekspozycję "Coś z niczego". Wiosną odsłaniamy kolejne rzeźby w panteonie, czyli Leszka Marcińca, Zbigniewa Nosala i Stefana Żeromskiego oraz kolejne dzieł literatów ze Słowacji i z Węgier. Ruszamy z publikacjami książek, czasopism i przystępujemy do organizacji innych wystaw oraz przeglądów artystycznych. Swoje plany mają eksploratorzy, więc ich też otaczamy opieką. Bardzo owocne okazało się podpisanie porozumienia o współpracy i promocji z klasztorami na Karczówce, na Świętym Krzyżu, w Rytwianach oraz z Biblioteką Radziwiłłów w Sichowie, a niebawem podpisujemy takowe z Wiślicą - wylicza Adam Ochwanowski, inicjator przedsięwzięć Beldonka i Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie