MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego. Świętokrzyskie znajduje się w największym okręgu wyborczym w Polsce! Zobaczcie szczegóły

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 7 lat
Dopiero poznaliśmy wyniki drugiej tury wyborów samorządowych, a już 9 czerwca odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy, po raz piąty w historii, wybiorą swoich przedstawicieli, którzy w Brukseli i Strasburgu będą zajmować się najważniejszymi dla europejskiej wspólnoty sprawami. Co ciekawe, okręg świętokrzysko - małopolski, w którym startować będą kandydaci z regionu jest największy w Polsce, uprawnionych do głosowania jest w nim aż 3,5 miliona wyborców. O szczegółach mówi Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Świętokrzyskie znajduje się w największym okręgu w Polsce!

Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku, w trzynastu okręgach wyborczych.

- Okręg dziesiąty obejmujący województwo świętokrzyskie i małopolskie jest największy, uprawnionych do głosowania jest w nim ponad trzy i pół miliona mieszkańców - wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego dodając, że w terminie do 22 kwietnia, w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowanych zostało 35. komitetów, które w najbliższych dniach mogą tworzyć listy na terenie poszczególnych okręgów w całym kraju.

- Kandydaci są zgłaszani w poszczególnych okręgach wyborczych. Komitety mają na to czas do 2 maja, do godziny 16 - dodaje Adam Michcik.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 w okręgu małopolsko - świętokrzyskim

Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, w okręgu świętokrzysko - małopolskim zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Mandaty zdobyli ostatecznie: Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości, Róża Thun i Adam Jarubas z Koalicji Europejskiej. Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości objął mandat rok po wyborach - po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Listy poszczególnych komitetów do Parlamentu Europejskiego niebawem na echodnia.eu

Ile komitetów wyborczych złoży stosowne dokumenty w Okręgowej Komisji Wyborczej w Krakowie obejmującej swoim zasięgiem województwa świętokrzyskie i małopolskie? Listy kandydatów ze wszystkich komitetów będziemy niebawem publikować na echodnia.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie