Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek Boże Ciało. We wszystkich parafiach w regionie wyruszą procesje

/IB/
W czwartek we wszystkich parafiach w regionie wyruszą procesje Bożego Ciała. Centralne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kielcach rozpoczną się mszą świętą sprawowaną przez księdza biskupa Kazimierza Ryczana w kościele świętego Wojciecha o godzinie 9.30.

Po mszy z kościoła wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem. Trasa będzie wiodła ulicą Kaczyńskiego, Warszawską, przez Rynek do bazyliki katedralnej. Ołtarze będą ustawione I - przy kościele św. Wojciecha; II - przy EMPIK na ul. Warszawskiej; III - przy budynku Urzędu Miasta na Rynku (kazanie Księdza Biskupa); IV - przy bazylice katedralnej.

Cud z 1263 roku

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, zostało ustanowione celem publicznego wyznania wiary w jego rzeczywistą obecność po postacią chleba i wspólnotowego oddania mu czci. Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon. Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 miała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsena w 1263 r. Kiedy tam kapłan odprawiał mszę świętą, po przeistoczeniu kielich trącony ręką przechylił się i wylało się z niego kilkanaście kropel na korporał.

Kapłan ujrzał, że plamy wina przybrały postać krwi. Zawiadomiony o tym cudzie papież, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten uświęcony korporał. Do dnia obecnego znajduje się on w relikwiarzu w katedrze Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

Procesje w XIII wieku

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto, w drugiej połowie XIII w. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem, nawiązując w ten sposób do zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono z Niemiec zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach. Od dawna wprowadzono zwyczaj, istniejący do dziś, że ludzie przynoszą do kościoła wianki ziół. Tam zostawiają je przez całą oktawę. W oktawie kapłan je poświęca, po czym ludzie zabierają je do domu.

Trzy wymiary święta

Jak wyjaśnia ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Kielcach, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zawiera w sobie trzy podstawowe wymiary:

- osobisty - poprzez przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa, jednoczymy się z Jezusem, upodabniamy się do niego i coraz głębiej uświadamiamy sobie, że Eucharystia jest koniecznym pokarmem na drodze ludzkiego życia do Domu Ojca;
- wspólnotowy - spożywamy Ciało Chrystusa, aby zjednoczyć się z drugim człowiekiem spożywającym ten sam pokarm eucharystyczny oraz wzbudzić w sobie ducha odpowiedzialności za innych.
- misyjny - adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja po ulicach naszych wiosek i miast jest świadectwem wiary i zaproszeniem do szukania pogłębionej relacji z Jezusem Chrystusem, Który jako jedyny ma moc zaspokoić najgłębsze potrzeby i tęsknoty ludzkiego serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie