Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego świętego Jana Pawła II

/dor/
W czwartek, 15 października, odbędzie się uroczyste otwarcie szlaku papieskiego. W przeddzień kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową z Kielc i Masłowa wyruszą grupy młodzieży i nie tylko, które spotkają się w połowie trasy - w Kaczynie.

W Kielcach zbiórka przy katedrze, w Masłowie przy pomniku Jana Pawła. -Obydwa wyjścia o godzinie 8.30. Z Kielc do pokonania jest odcinek blisko 19 kilometrów, z Masłowa 22 kilometry - wyjaśnia ksiądz Sławomir Sarek.

Tam w kościele parafialnym o godzinie 14 biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski poprowadzi nabożeństwo różańcowe i ogłosi otwarcie szlaku. Później odbędzie się spotkanie integracyjne w Ośrodku Caritas.
Świętokrzyski Szlak Papieski świętego Jana Pawła II prowadzi z Kielc przez Dyminy, Kaczyn do Masłowa. Jego trasa liczy 41 kilometrów.

Idea utworzenia Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Świętego Jana Pawła II zrodziła się z inicjatywy przewodników świętokrzyskich - Lecha Segieta, Jacka Jopowicza i Michała Wilczyńskiego. Pomysł poparł ksiądz biskup Marian Florczyk, a porozumienie o utworzeniu i utrzymaniu szlaku podpisali przedstawiciele Urzędu Miasta w Kielcach, Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach, Urzędu Gminy w Górnie, Urzędu Gminy w Masłowie oraz Diecezji Kieleckiej - biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk.
-Szlaki papieskie istnieją w wielu rejonach Polski, upamiętniają Jana Pawła II. Nie ma udokumentowanych śladów, że Karol Wojtyła wędrował po świętokrzyskich szlakach, ale jest wiele miejsc, które odwiedził. W Dyminach i Kaczynie jest też dużo pamiątek związanych z Ojcem Świętym - mówił ksiądz Krzysztof Banasik, który razem z księdzem Sławomirem Sarkiem i przewodnikami miał duży udział w wytyczaniu i powstaniu tego szlaku.

Patronat honorowy nad szlakami papieskimi objął kardynał Stanisław Dziwisz, a nadzór merytoryczny i koordynację sprawuje Fundacja Szlaki Papieskie. Oznakowanie szlaków jest jednakowe w całej Polsce. -Pomysł zrodził się, kiedy w 1979 roku Papież przyjechał do Polski. W Nowym Targu witając się z przewodnikami powiedział: „Pilnujcie mi tych szlaków”. I pilnujemy, żeby powstawały kolejne, żeby miejsca odwiedzin Jana Pawła II były udokumentowane - powiedziała Urszula Własiuk z Fundacji Szlaki Papieskie.

W czwartek uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego świętego Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie