Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek w Kielcach pokażą rozbicie więzienia

Lidia Cichocka
Losy rodziny i samego Antoniego Hedy „Szarego” zostaną zaprezentowane w trakcie rekonstrukcji akcji rozbicia kieleckiego więzienia w czwartek, 4 sierpnia.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” i Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zapraszają na uroczystości związane z rozbiciem więzienia w Kielcach przez oddziały po dowództwem Antoniego Hedy „Szarego. Rozpoczęły się one w niedzielę, 31 lipca, o godzinie 11 uroczystą mszą świętą odprawianą w kieleckiej Katedrze, po której nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przed pamiątkową tablicą na budynku dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej 3.

Rekonstrukcja rozbicia więzienia odbędzie się w czwartek 4 sierpnia. Początek o godzinie 21 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

- Zapraszamy kielczan na spotkanie z historią - mówi Dionizy Krawczyński kierujący Stowarzyszeniem Jodła. - W tym roku jego bohaterem będzie Antoni Heda i jego rodzina. Postanowiłem przypomnieć te zdarzenia, bo w opracowaniach historycznych o rodzinie jest tylko wzmianka. A wydaje się, że to właśnie osobiste porachunki z komunistami - Urząd Bezpieczeństwa zamordował jego dwóch braci i szwagra były dodatkowym argumentem za zaangażowaniem się w akcję rozbicia więzienia.

Krawczyński chce przypomnieć także dalsze losy Hedy, który po wojnie w tym samym więzieniu, które rozbijał siedział. Za działalność w antykomunistycznym podziemiu otrzymał cztery wyroki śmierci, w końcu dzięki interwencji byłych oficerów AL, którzy współdziałali z nim w 1944, karę śmierci zamieniono na dożywocie. Siedział w więzieniach na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach. Wyszedł na wolność w 1956 objęty amnestią. Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zmarł w 2008 roku.

W widowisku Dionizy Krawczyński będzie narratorem, udział w nim weźmie ok. 30 osób, członków Jodły oraz gościnnie, Marek Tercz.

- Tym razem, pamiętając o zainteresowaniu jaki towarzyszyło podobnemu widowisku dwa lata temu przygotowaliśmy więcej miejsc dla publiczności - mówi Dioniozy Krawczyński.- Zapraszamy dokładnie w rocznicę rozbicia więzienia przy ulicy Zamkowej 4 sierpnia 1945 roku, by poznać historię a także oddać hołd więźniom i wyzwolicielom.

Ponieważ w 2014 roku na widowni byli rodzice z małymi dziećmi prosimy o rozważenie czy brutalne sceny i słowa są dla nich odpowiednie. Może lepiej by maluchy zostały w domu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie