Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie w gminie Masłów upamiętniono zmordowanych Polaków

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
O tym miejscu szczególnie pamiętają mieszkańcy Dąbrowy, którzy dbają o teren wokół pomnika.
O tym miejscu szczególnie pamiętają mieszkańcy Dąbrowy, którzy dbają o teren wokół pomnika.
W środę 6 stycznia, w rocznicę mordu niemieckiego na członkach Organizacji Orła Białego, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem w Dąbrowie na Białej Górze oraz na grobie polskich patriotów na cmentarzu partyzanckim w Kielcach.

W uroczystości brali udział: w imieniu wójta gminy Masłów sekretarz Zbigniew Zagdański, radny Ryszard Filipowicz, Aniela Cedro, sołtys Dąbrowy oraz członkowie rodzin pomordowanych.

Upamiętnianie bohaterów walk o wolność Polski to już tradycja kultywowana przez mieszkańców gminy Masłów.

Warto pamiętać, że od początku II wojny światowej w okolicach Dąbrowy, Białej Góry i Góry Wierzejskiej toczyły się walki. Między 5 a 7 września 1939 roku walki obronne przeciwko niemieckiej 2. Dywizji Lekkiej toczyli tutaj żołnierze 154. Pułku Piechoty Wojska Polskiego pod dowództwem podpułkownika Aleksandra Idzika.

Część z poległych żołnierzy została bezimiennie pochowana w miejscu walk. Później w tym samym miejscu gestapo rozstrzeliwało Polaków. Jedynie dwóch udało się zidentyfikować to prof. Michał Cetner i Witold Wolski, członkowie Organizacji Orła Białego. Zginęli za działalność konspiracyjną. W latach pięćdziesiątych ich prochy ekshumowano i pochowano na cmentarzu partyzanckim w Kielcach.

W listopadzie 2018 roku odsłonięto pomnik na Białej Górze, który ma upamiętniać poległych tam Polaków. Z ideą budowy pomnika wyszła Grupa Inicjatywna Utworzenia Miejsca Pamięci Martyrologii Polaków w składzie: major w stanie spoczynku Bogusław Sitnicki, Antoni Nowak, Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia i Sympatyków Żołnierzy 4. Pułku w Kielcach. Inicjatywę wspierali także zmarli Stanisław Wójcik oraz Henryk Dłużewski. Obelisk zaprojektowany przez Henryka Dłużewskiego stanowi betonowa płyta, na której znalazła się tablica marmurowa z wyrzeźbionym orłem. Nad nią umieszczony jest stalowy krzyż, a pod nią tablica informacyjna z napisem: Pamięci członków Organizacji Orła Białego mieszkańców Kielc: Michała Cetnera i Witolda Wolskiego rozstrzelanych przez Niemców 6 stycznia 1940 roku u Stóp Białej Góry oraz 81. innych ofiar terroru okupanta niemieckiego zamordowanych na jej stokach w latach 1939 – 1942.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie