MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Działoszycach upamiętnili tragiczne wydarzenie

Bartłomiej Bitner
Rozstrzelanie około tysiąca Żydów mieszkających w Działoszycach i pobliskich miejscowościach upamiętnia tablica, którą w piątek odsłonięto na murach działoszyckiej synagogi. – Ma nie tylko przypominać o tragicznym wydarzeniu, ale też ostrzegać przed tym, czym grożą konflikty na tle narodowościowym – mówił burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks.

Tablica została zamontowana na jednej ze ścian powstałej w 1852 roku synagogi. To efekt współpracy miasta i gminy Działoszyce z Towarzystwem Przyjaźni Izrael-Polska. Założył je kilkanaście lat temu urodzony w 1933 roku w Krakowie Adam Aptowicz, który przeżył Holocaust, a po wojnie zamieszkał w Izraelu. Zmarł w lipcu tego roku, a do śmierci pełnił w Towarzystwie funkcję koordynatora do spraw upamiętniania zbrodni niemieckich. Zależało mu na tym, aby na specjalnych tablicach lokowanych w tych polskich miejscowościach, w których kiedyś mieszkała duża społeczność żydowska, znalazły się jednoznaczne sformułowania, że Żydów mordowali Niemcy.

Taka informacja jest na tablicy, którą odsłonięto w Działoszycach. Widnieje na niej napis: „Pamięci około 1000 Żydów z Działoszyc i okolic zamordowanych w latach II wojny światowej przez niemieckich ludobójców” umieszczony w trzech językach – polskim, hebrajskim i angielskim.

- Odsłaniając tę pamiątkową tablicę pochylamy się nad tymi, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach. Dajemy też jasny sygnał w przyszłość, czym grożą konflikty na tle narodowościowym. Chcemy, by tablica przypominała o tym, co się stało, ale również ostrzegała przed zapędami nacjonalistycznymi, bo to właśnie one mogą początkować tak tragiczne wydarzenia jak to, które miało miejsce 3 września 1942 roku. Wtedy to Niemcy zaprowadzili mieszkających w Działoszycach i pobliżu około tysiąca Żydów na cmentarz i rozstrzelali ich – mówił podczas uroczystości burmistrz Zdzisław Leks.

W odsłonięciu tablicy uczestniczyły nie tylko władze miasta i gminy Działoszyce, ale też przedstawiciele Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, władze powiatu oraz młodzież z placówek z terenu gminy Działoszyce i ze szkoły w miejscowości Cieszkowy w gminie Czarnocin, powiat kazimierski.

Działoszyce prawa miejskie uzyskały w 1409 roku – nadał im je król Władysław Jagiełło. Od samego początku mieszkali w nich Żydzi (pojawili się tam już w XIII wieku), którzy w dwudziestoleciu międzywojennym stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. II wojna światowa i wspomniany mord hitlerowców sprawił, że zagładzie uległa cała ludność żydowska w Działoszycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie