Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dzierążni pięknie świętowano dzień wspomnienia świętej Cecylii, patronki muzyków. Zagrała orkiestra (WIDEO, FOTO)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Orkiestra Dęta z Dzierążni
Orkiestra Dęta z Dzierążni UMiG Działoszyce
22 listopada to dzień wspomnienia świętej Cecylii-patronki muzyków, organistów i orkiestr dętych. Z tej okazji w Kościele Parafialnym w Dzierążni odbyła się uroczysta msza w intencji muzyków Orkiestry Dętej z Dzierążni. Orkiestra ma niesamowitą historię, która sięga 1924 roku! Więcej szczegółów poniżej.

Liturgię mszy świętej uświetniła muzyka naszej Orkiestry pod batutą kapelmistrza Roberta Helaka.

- Składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim organistom pracującym w parafiach naszej gminy, członkom Orkiestry Dętej, wszystkim muzykom, dla których święta Cecylia jest patronką ich pracy i twórczości oraz życzę, by ta pasja trwale przyczyniała się do rozwoju osobowego i dawała odbiorcom częstą okazję do żywego kontaktu z kulturą muzyczną i wokalną - mówi Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc.

Więcej na temat Orkiestry z Dzierążni można przeczytać na stronie dzialoszyce.info: "Orkiestra dęta w Dzierążni powstała w 1924 roku staraniem księdza Romana Zelka. Początkowo działała pod kierownictwem tamtejszego organisty, Romana Pachlewskiego. Początki były trudne, instrumenty kupowano za dobrowolne składki, nieraz nawet w naturze, na przykład zboże, a ksiądz Zelek sprowadzał instrumenty z Włoch i Czechosłowacji. Dużą pomoc stanowili trzej muzycy, którzy już w wojsku zetknęli się z orkiestrą. Pierwsze próby odbywały się na plebani z udziałem 20 osób. Kolejnymi kapelmistrzami byli S. Czechowicz, Stanisław Pachlewski i organista Władysław Marzec. Gdy nadeszła II wojna światowa, orkiestra zawiesiła działalność, ukrywając instrumenty w organach kościelnych. Po wojnie z dawnego składu pozostały trzy osoby, a po śmierci Stanisława Marca, orkiestra rozpadła się.

Dopiero w 1972 roku postanowiono reaktywować orkiestrę, propozycję wysunął Stanisław Bugaj, podczas wiejskiego zebrania w Sudole. Dokonać tego miał Mieczysław Klepka, który przyjmując to zadanie zaczął samodokształcanie tworząc partytury na różne instrumenty. Ponadto w swoim domu uczył nowych członków zespołu. Rozpoczęto zakup instrumentów w sklepach muzycznych Kielc i Krakowa, ale wciąż brakowało środków. Postanowiono więc sięgnąć po instrumenty sprzed wojny i po rozmowie z księdzem Latałą udało się odzyskać część starych, w większości wymagających renowacji instrumentów.

Początkowo reaktywowana orkiestra działała przy OSP w Sudole, ale tylko przez dwa lata, później przeniesiono ją do Dzierążni, gdzie w 1981 roku ówczesny dyrektor miejscowej szkoły podstawowej Józef Bałaga, przekazał pomieszczenie, które do dzisiaj służy muzykom jako sala prób.

Od początku istnienia, orkiestra bierze czynny udział w życiu gminy, występując prawie na każdej uroczystości gminne oraz biorąc udział w różnych konkursach i przeglądach". Informacje na temat historii orkiestry, od Mieczysława Klepki zebrał Paweł Kamiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie