Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W edukacyjnej czołówce

Agnieszka Wykrota-Przysiwek
Jerzy Nowak kieruje II LO im. J. Chreptowicza 14 lat, jest dumny z kolejnych osiągnięć placówki.
Jerzy Nowak kieruje II LO im. J. Chreptowicza 14 lat, jest dumny z kolejnych osiągnięć placówki. Agnieszka Wykrota-Przysiwek
Uczniowie liceum mają ma swoim koncie również wiele osiągnięć sportowych, o czym mogą świadczyć kolejne nagrody i puchary.
Uczniowie liceum mają ma swoim koncie również wiele osiągnięć sportowych, o czym mogą świadczyć kolejne nagrody i puchary. Agnieszka Wykrota-Przysiwek

Uczniowie liceum mają ma swoim koncie również wiele osiągnięć sportowych, o czym mogą świadczyć kolejne nagrody i puchary.
(fot. Agnieszka Wykrota-Przysiwek)

Trzecie miejsce w województwie świętokrzyskim zajęło ostrowieckie II Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza w organizowanym corocznie, prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Edukacyjnym Szkół Średnich dziennika "Rzeczpospolita" i miesięcznika "Perspektywy". To kolejny sukces liceum, które od kilku miesięcy posiada tytuł "Szkoły z Klasą".

Nauczyciele "Chreptusa" twierdzą, że o szkole świadczą uczniowie, dlatego starają się mieć z nimi bliski kontakt.
Nauczyciele "Chreptusa" twierdzą, że o szkole świadczą uczniowie, dlatego starają się mieć z nimi bliski kontakt. Agnieszka Wykrota-Przysiwek

Nauczyciele "Chreptusa" twierdzą, że o szkole świadczą uczniowie, dlatego starają się mieć z nimi bliski kontakt.
(fot. Agnieszka Wykrota-Przysiwek)

Dla wielu mieszkańców powiatu ostrowieckiego nie było zaskoczeniem, że II Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza po raz kolejny, bo czwarty już, znalazło swoje miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw". Nie było zaskoczeniem, ale było powodem do dumy i radości, zwłaszcza dla uczniów i nauczycieli sławnego "Chreptusa".

- Ogromnie cieszymy się, że po raz czwarty znaleźliśmy się w tym najbardziej chyba prestiżowym i najstarszym rankingu szkół średnich w kraju. W ubiegłym roku mieliśmy dwóch olimpijczyków, i nie zmieściliśmy się co prawda na liście rankingowej, ale nadrobiliśmy to tegorocznym, wysokim miejscem - podkreśla Jerzy Nowak, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. - W roku 2004 mieliśmy pięciu finalistów olimpiad przedmiotowych, niestety, nikt z nich nie uzyskał tytułu laureata. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym gronie byli nie tylko ubiegłoroczni maturzyści, z których zresztą niektórzy dzięki udziałowi w olimpiadzie zapewnili sobie indeks na uczelnię. Wśród olimpijczyków znalazły się również uczennica klasy trzeciej Anna Ziemba, a także uczennica klasy pierwszej Paulina Pońska, która startowała w organizowanej po raz pierwszy, ale zakwalifikowanej w rankingu, Olimpiadzie Teologii Katolickiej.

Olimpijka z pierwszej klasy

- Setne miejsce w kraju, trzecie w województwie, to z pewnością sukces. Cieszymy się z tego, jesteśmy dumni, ale nie popadamy w euforię. Podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy nie zostaliśmy sklasyfikowani w rankingu, nie było mowy o żadnej żałobie - mówi ze śmiechem dyrektor Jerzy Nowak. - Staramy się bowiem pracować zawsze na takim samym poziomie, z takim samym wysiłkiem. Zaś wysokie miejsce w rankingu to nieraz splot różnych, sprzyjających okoliczności.

Nauczyciele "Chreptowicza" przyznają, że trzecie miejsce szkoły w województwie świętokrzyskim i setne w kraju to potwierdzenie ciężkiej, codziennej pracy uczniów, ale i nauczycieli.

- Na wychowanie olimpijczyka składa się nie tylko znalezienie zdolnego ucznia. Uczeń musi chcieć pogłębiać wiedzę, a przy tym znaleźć takiego nauczyciela, który mu w tym pomoże. Jeżeli zaistnieją te trzy warunki jednocześnie, jest szansa na wybitne wyniki - podkreślają pedagodzy. - Ale młodzież naszej szkoły chce się uczyć, startować w olimpiadach, osiągać kolejne cele. Może o tym świadczyć chociażby fakt, że spośród 591 uczniów, w zeszłym roku w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu okręgowym, brało udział ponad 50 naszych wychowanków! Startowali oni w olimpiadach właściwie ze wszystkich przedmiotów m.in.: z języka polskiego, matematyki, fizyki, informatyki, języka niemieckiego, francuskiego, angielskiego, historii, geografii, biologii, chemii, wos-u. Gdyby wszyscy oni przeszli dalej, mielibyśmy 50 olimpijczyków, ale wiadomo, że to prawie niemożliwe - dodają nauczyciele II LO im. J. Chreptowicza.

Wspólna praca

Uczniowie liceum chętnie biorą też udział w konkursach z zakresu przedsiębiorczości, ale i językowych, organizowanych m.in. przez Kieleckie Centrum Języków czy Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. W organizowanym ostatnio, wśród 50 finalistów, znalazło się aż 12 uczniów "Chreptusa".

- Z naszych obliczeń wynika, że blisko 150 uczniów naszej placówki zaangażowanych jest przez cały czas w różnych konkursach, mimo że niektóre nie umożliwiają uzyskania "przepustki", jak indeks na wyższą uczelnię, czy zwolnienie z matury. Ale przynoszą satysfakcję, dają potwierdzenie swojej wiedzy, wartości. Jako pedagogów, bardzo nas to cieszy, że przychodzą do nas młodzi ludzie z szerokimi horyzontami i tak wielkim zakresem różnorodnych zainteresowań - ocenia Jerzy Nowak, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza. - Jako liceum, do którego młodzież przychodzi, aby przygotować się do studiów, i odbyć jeden ze wstępnych etapów edukacji, cieszymy się, że u nas jest bardzo niewielu uczniów zagubionych, którzy nie zdają z klasy do klasy. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, i są z reguły spowodowane kłpotami życiowymi. Staramy się osoby będące w trudnej sytuacji otoczyć opieką, wsparciem.

Warto dodać, że również w przypadku egzaminu dojrzałości od kilku lat nie zdarzyło się, żeby któryś z uczniów II LO nie zdał matury. Z kolei z wyliczeń wynika, że ponad 80 % absolwentów dostaje się na dzienne wyższe uczelnie, w tym na najbardziej prestiżowe w kraju.

Słyną z medycyny

- W roku ubiegłym siedmiu naszych absolwentów rozpoczęło naukę w Szkole Głównej Handlowej, kilku innych na studiach międzywydziałowych. Od wielu lat nasi wychowankowie dostają się na prawo, ekonomię, no i oczywiście na medycynę, z czego nasze liceum słynie - wylicza dyrektor Jerzy Nowak.

Warto dodać, że w październiku 2004 roku II LO im. J. Chreptowicza otrzymało certyfikat i tytuł "Szkoły z Klasą" w akcji organizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i "Gazetę Wyborczą", nad którą honorowy patronat sprawuje Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Akcja koordynowana była przez Piotra Pobiegę, wicedyrektora II LO, a ze strony uczniów kierował nią Karol Krycia, szkolny rzecznik praw ucznia. Uczniowie i nauczyciele "Chreptusa" zapowiadają pracę nie tylko na wysokim poziomie, ale i atak na coraz wyższe lokaty w rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw".

Olimpijczycy na setkę

Spośród 591 uczniów w ubiegłym roku, na setne miejsce II LO im. J. Chreptowicza w rankingu szkół średnich wpłynęły osiągnięcia pięciu olimpijczyków, uczniów placówki. Piotr Skowron startował w olimpiadzie matematycznej, obecnie jest studentem Uniwersytetu Warszawskiego na studiach międzywydziałowych na matematyce i informatyce. W olimpiadzie ekologicznej brali udział: Tomasz Jagiełło i Michał Skroński, teraz studenci biotechnologii na UW, gdzie indeksy otrzymali za dotarcie do finału olimpiady. W olimpiadzie literatury i języka polskiego brała udział Anna Ziemba, uczennica III klasy, dzięki osiągnięciom zwolniona jest z matury z języka polskiego. Z kolei Paulina Pońska jako uczennica I klasy liceum (!) dotarła do finału olimpiady teologii katolickiej. Magdalena Osuch uczestniczyła w finale nie uwzględnianej w rankingu olimpiady "Losy Polaków na Wschodzie po roku 1939", ale nie uzyskała tytułu finalisty.

Prestiżowy ranking

Prowadzony od lat przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" ogólnopolski ranking szkół średnich jest jednym z najbardziej prestiżowych, określa bowiem pozycję placówek w środowisku. O miejscu szkoły w rankingu decyduje liczba laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w odniesieniu do liczby uczniów danej placówki.

Nie pierwszy sukces

II Liceum im. J. Chreptowicza w rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" znalazło się już po raz czwarty. Najwyższe miejsce zajęło w 2001 roku, kiedy to w skali kraju uzyskało 44 lokatę. W roku 2003 znalazło się w drugiej setce szkół w Polsce, razem z IV Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. W roku ubiegłym z kolei, co prawda, wśród najlepszych szkół średnich w kraju nie znalazło się II LO, za to na 163 miejscu sklasyfikowano I LO im. S. Staszica, a na miejscu 275 ostrowiecki Zespół Szkół nr 3. W tegorocznym rankingu II LO im. J. Chreptowicza zajęło 100 miejsce, wśród najlepszych znalazły się również Zespół Szkół nr 3 na miejscu 277, a także III LO im. W. Broniewskiego, uzyskując 324 lokatę.

Słowo o dyrektorze

Jerzy Nowak ma 51 lat, kieruje II LO im. J. Chreptowicza od 14 lat, uczy historii i wos-u. Z urodzenia ostrowczanin, absolwent historii na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Pracę zawodową rozpoczynał w Ochotniczym Hufcu Pracy, był wychowawcą w internacie budowlanki, od 1983 roku uczył historii w PSP nr 6. Przez pół roku pracował jako metodyk nauczania historii, w latach 1990-1991 - jako wizytator oddziału zamiejscowego Kuratorium Oświaty. Od 1991 roku jest dyrektorem II LO placówki, liczącej już ponad 92 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie