Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Elektrowni Połaniec odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie "Solidarności". Zobacz zdjęcia

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie Solidarności. Przemawia Joanna Dróżdż.
Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie Solidarności. Przemawia Joanna Dróżdż.
Wyjątkowy pomnik historii stanął przed Elektrownią Połaniec. To pamiątkowa tablica przypominająca ważne dla pracowników elektrowni czasy – chwile sprzed 42 lat, kiedy to budziła się w nich idea Solidarności. W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy uczestniczyła między minister Anna Krupka oraz zarząd Enei Elektrowni Połaniec.

W Połańcu upamiętnili powstanie "Solidarności"

30 września uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą powstanie „Solidarności” w Elektrowni Połaniec. Inicjatorem powstania pamiątkowego obelisku i tablicy przed wejściem do elektrowni była Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ”Solidarność” Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek.

- Ta tablica jest symbolem, który pomoże nam uczcić ten godny podziwu i najwyższego szacunku zryw robotników i kadry elektrowni, który miał miejsce 42 lata temu i zaowocował powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Elektrowni Połaniec. Treść zamieszczona na tablicy „Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem” (Jan Paweł II, 1987) jest również wyzwaniem dla pracodawców jak i pracowników do ciągłej poprawy i doskonalenia się. Jest z nami wyjątkowa osoba, bohater tamtych czasów pan Mieczysław Pawlak, członek Komitetu Założycielskiego i członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” który 23 października 1980 roku wraz z kilkunastu osobową grupą pracowników współuczestniczył w tworzeniu tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. W lipcu 1981 roku związek zrzeszał już 75% załogi elektrowni. Do chwili obecnej pracują w Elektrowni Połaniec pracownicy, którzy od początku powstania byli i są członkami związku. Niestety wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego przerwało działalność związku Zawodowego „Solidarność”. Rozpoczęły się represje działaczy związkowych w postaci przesłuchań, rewizji domowych, internowania z wymuszeniem udania się na emigrację. Determinacja i zaangażowanie ówczesnych członków „Solidarności” w ruch związkowy w walce o godność i prawa pracowników oraz poprawę warunków pracy są kontynuowane w „Solidarności” w Elektrowni Połaniec i spółkach do dziś. Dlatego dziś mamy znakomitą okazję aby wspomnieć o polonizacji Elektrowni Połaniec, o którą „Solidarność” zabiegała, która poprawiła bezpieczeństwo elektrowni jak i przyczyniła się do poprawy warunków pracy i dała stabilizację pracy pracownikom. Za ten z sukcesem przeprowadzony proces składam na ręce pani minister Anny Krupki oraz zarządu Enei Elektrowni Połaniec podziękowania dla polskiego rządu – mówiła Joanna Dróżdż, przewodnicząca MOZ NSZZ ”Solidarność” Pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek.

Uroczystość rozpoczęto od symbolicznego przecięcia wstęgi oraz odsłonięcia tablicy, którą następnie poświęcił ksiądz dziekan Mariusz Piotrowski. Następnie przemawiali zaproszeni goście. Serdeczne gratulacje i słowa uznania przekazała sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi świętokrzyskiej Anna Krupka.

- Dzisiejsza uroczystość, ten wyjątkowy pomnik, który tutaj pozostawiamy ku pamięci następnych pokoleń, to przede wszystkim powód do dumy, a także dobry moment na podsumowanie ogromnej pracy NSZZ „Solidarność”, którą wykonała z myślą o lepszej przyszłości nie tylko pracowników tego zakładu, a także dla społeczności naszego województwa. Dziękując za tę dobrą współpracę, gratuluję tej pięknej inicjatywy, tego ważnego wydarzenia, którego miałam zaszczyt być częścią – mówiła.

Inicjatywę powstania obelisku i pamiątkowej tablicy, mocno wspierał zarząd Enei Elektrowni Połaniec.

- Jesteśmy dumni z faktu, że pracownicy Elektrowni Połaniec mieli swój wkład w budowaniu idei Solidarności. To wyjątkowy moment, ponieważ upamiętniamy ich historię w walce o wolną Polskę. Podziękowania kierujemy dzisiaj zarówno bohaterom sprzed 42 lat, jak i tym, którzy przez 42 lata wartości Solidarności nieśli i niosą dalej. Dziś naszym obowiązkiem jest ochrona dziedzictwa „Solidarności” – upamiętnienie historycznych wydarzeń, które zmieniły bieg historii, przekazywanie kolejnym pokoleniom pałeczki tej szlachetnej pamięci – bo pamięć jest fundamentem każdej wspólnoty narodowej – mówiła Agnieszka Wojdan, prezes zarządu Enei Elektrowni Połaniec.

W wydarzeniu udział wzięli także: wiceprezes Enea S.A. do spraw strategii i rozwoju Lech Żak, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność” Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarności” Grupy Enea Marek Boiński, członek tymczasowego Komitetu Założycielskiego i członek Komisji Zakładowej Elektrowni Połaniec Mieczysław Pawlak, przedstawiciele ze strony społecznej rady nadzorczej Enea, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, przedstawiciele związków zawodowych działających na terenie Elektrowni Połaniec, prezesi spółek współpracujących z elektrownią oraz pracownicy Elektrowni Połaniec. Pod koniec wydarzenia, w geście uhonorowania, zgromadzeni goście złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie