Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Bodzentyn oddano hołd prawdziwym patriotom (WIDEO, zdjęcia)

/imo/
Tablicę pamiątkową odsłonili Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski, Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Marciniewski, prezes PTTK, a także Marek Krak, burmistrz Bodzentyna.
Tablicę pamiątkową odsłonili Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski, Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marcin Marciniewski, prezes PTTK, a także Marek Krak, burmistrz Bodzentyna. Łukasz Zarzycki
Na wzgórzu Barbarka koło Wzdołu Rządowego odsłonięto pamiątkową tablicę. Wydarzenie było doskonalą lekcją historii i patriotyzmu.

[galeria_glowna]

We wrześniu 1939 roku ośmiu kolegów z okolic Wzdołu Rządowego i członków oddziału Armii Krajowej "Wybranieccy" złożyło przysięgę na wierność Polsce. Uroczystości, które odbyły się na wzgórzu Barbarka w piątek, 13 września, miały upamiętnić to wydarzenie. Odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy, poświęcono ją i złożono kwiaty. Odbył się także apel poległych, nie zabrakło salw honorowych.

Wspomnienie wydarzeń z początku wojny było lekcją historii i patriotyzmu. - Młodzi ludzie, którzy składali w tym miejscu przysięgę, podejmowali decyzję o reszcie swojego życia. Dziś o patriotyzmie mówi się łatwo. Wystarczy być uczciwym i solidnych w swoich działaniach, choć i to staje się często niezwykle trudne. Musimy uświadomić sobie, czym patriotyzm był w tamtych czasach i jak wielkich poświęceń wymagał - mówiła Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski.

Podczas uroczystych wystąpień nie zabrakło ciepłych, pełnych szacunku i podziwu słów dla walczących. Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego mówił o ważnej roli, jaką mają do spełnienia środowiska kombatanckie, a także podkreślał wagę świadectwa, które ze sobą niosą. Profesor Stanisław Żak, historyk przypominał, jak wiele partyzanci musieli poświęcić i mówił, że ich patriotyzm nie był tym, o którym się wiele mówi, lecz tym, który ma się w sercu. Podziękowania dla walczących skierował także Marcin Marciniewski, prezes PTTK, a także Marek Krak, burmistrz Bodzentyna. Głos zabrał także jeden z bohaterów, Henryk Pawelec "Andrzej", który we wrześniu 1939 roku jako pierwszy wypowiedział słowa przysięgi.

W uroczystościach wzięli także udział Związek Strzelecki imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej imienia Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w barwach 13 pułku Ułanów Wileńskich, przedstawiciele i uczniowie z Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym, a także zaproszeni goście. O oprawę muzyczną zadbała młodzieżowa orkiestra dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie