Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Bogoria pamiętali o powstaniu styczniowym i bitwie pod Szczeglicami

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Delegacja gminy Bogoria: radny Grzegorz Snopek, wójt Marcin Adamczyk oraz zastępca wójta Lidia Zamiela.
Delegacja gminy Bogoria: radny Grzegorz Snopek, wójt Marcin Adamczyk oraz zastępca wójta Lidia Zamiela. Paulina Majczak
W niedzielę, 30 stycznia w Szczeglicach upamiętniono 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz 158. rocznicę potyczki pod Szczeglicami.

W gminie Bogoria uczcili pamięć bohaterów

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Świętego Jerzego, której przewodniczył proboszcz parafii ksiądz kanonik Stanisław Wiktor. Przed tablicą, którą w styczniu 2004 roku wmurowano w mury kościoła, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. We mszy świętej oraz w ceremonii złożenia kwiatów, uczestniczyli parafianie oraz zaproszeni goście: wiceminister sportu Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec, przedstawiciele władz powiatowych na czele ze starostą Józefem Żółciakiem i gminnych z wójtem Marcinem Adamczykiem i zastępcą Lidią Zamielą, radni powiatu oraz gminy, pełniący obowiązku burmistrza Połańca Jacek Nowak, Ochotnicze Straże Pożarne z Pocztami Sztandarowymi, Stronnictwo „Piast” ziemi staszowskiej oraz Koło Łowieckie „Głuszec” w Tarnobrzegu.

Z okazji upamiętnienia tych dwóch wydarzeń w Zespole Placówek Oświatowych w Szczeglicach odbyła się patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów, która nawiązywała do walk powstańczych. Wiceminister Anna Krupka oraz poseł Krzysztof Lipiec w swoich wystąpieniach podkreślili, iż powstańcy sprawili, że odrodziła się polska świadomość, patriotyzm, miłość i przywiązanie do ojczyzny mimo, że Polski nie było na mapie, a samo powstanie styczniowe położyło podwaliny pod odzyskanie niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli.

Wójt Marcin Adamczyk podziękował wszystkim organizatorom, dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom za piękne świadectwo patriotyzmu oraz żywą lekcję historii. Podkreślił, że obchody mają już swoją wspaniała tradycję, która ciągle jest kultywowana.

W bitwie pod Szczeglicami, jaka rozegrała się 25 stycznia 1864 roku, powstańcy dowodzeni przez rotmistrzów: Józefa Wysockiego i Wojciecha Turskiego, zostali zaskoczeni przez kozaków. Po stronie polskiej było 40 ofiar oraz kilkudziesięciu wziętych do niewoli i zesłanych na Sybir.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Staszowie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie