W gminie Mniów walczą z bezrobociem. Jest na to ponad pół miliona złotych dofinansowania

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Po indywidualnym ustaleniu programu rozwoju ścieżki zawodowej, na terenie gminy Mniów niebawem ruszą szkolenia dla bezrobotnych mieszkańców. Na osiemnastu z nich będą czekały pięciomiesięczne staże. Celem akcji jest przywrócenie na rynek pracy wszystkich zakwalifikowanych do projektu. Ma on potrwać dwa lata, a na jego realizację gmina pozyskała ponad pół miliona złotych unijnego dofinansowania.

Projekt pod nazwą "Każdy może być aktywny zawodowo - kompleksowy program wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z Gminy Mniów" jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany przez Gminę Mniów i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniowie w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy. Będzie on kosztować blisko 650 tysięcy złotych, z czego aż 552 tysiące złotych pokryją środki unijne.

Realizacja projektu ruszyła z dniem 1 kwietnia bieżącego roku i rozpoczęła się od rekrutacji osób potrzebujących wsparcia. - Do projektu włączyliśmy naszych bezrobotnych mieszkańców, którzy ze względu na długotrwały brak aktywności zawodowej są w trudnej sytuacji materialnej. Realizując projekt chcemy przede wszystkim zmniejszyć, a w efekcie końcowym wyeliminować wszelkie problemy tych ludzi, zarówno zawodowe, jak i osobiste, które przecież często biorą się z ubóstwa. Wiele z tych osób marzy o możliwościach związanych z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych, jak chociażby kupno żywności, odzieży, czy opału. Zrobimy wszystko, aby przystępując do tego projektu poczuli się potrzebni, zdobyli konkretne uprawnienia i kwalifikacje w obszarach, w których czują się najlepiej. Dzięki temu będą mogli w końcu zdobyć upragnioną pracę – mówi Irena Skowron, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie.

Po dwóch miesiącach rekrutacji mogły ruszyć spotkania indywidualne z doradcami zawodowymi. - Z każdą z zakwalifikowanych osób nasi doradcy zawodowi rozmawiają indywidualnie, ustalając wspólnie ścieżkę zawodową. Po szczegółowych analizach będziemy organizować dla tych osób konkretne szkolenia w zawodach, w których najlepiej się odnajdą. To nie ma być pomoc na siłę, a pomoc, która przyniesie konkretne efekty – zaznacza kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mniowie, Irena Skowron.

A efekty projektu mają być bardzo konkretne. - Projekt przewiduje, że osiemnaście najlepszych osób otrzyma półroczne staże zawodowe. Poza tym, przede wszystkim partnerstwo z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach zwiększy realne szanse na podjęcie zatrudnienia wśród uczestników projektu – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Irena Skowron, a wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, zapewnia, że organizatorzy projektu zrobią wszystko, aby każda z osób biorących w nim udział odnalazła się na rynku pracy w swoim wymarzonym zawodzie. - Dlatego też projekt trwa dwa lata. W tym czasie analizujemy predyspozycje jego uczestników i dobieramy wspólnie z doradcami odpowiednie szkolenia. Bardzo zależy nam na konkretnej pomocy, która przyniesie wymierne efekty – podkreśla wójt, Piotr Wilczak.

Warto też dodać, że w ramach projektu wsparciem zostaną objęte również osoby z otoczenia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaplanowane działania projektowe przewidują poradnictwo prawne, spotkania integracyjne, imprezy mikołajkowe dla dzieci, a nawet kolonie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie