Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Ożarów powstaną przydomowe oczyszczalnie ścieków

/MLE/
Gmina Ożarów niebawem rozstrzygnie przetarg na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Prawdopodobnie już w kwietniu wyłoniona firma zacznie ich budowę.

W pierwszej kolejności powstanie 98 pierwszych przydomowych oczyszczalni ścieków, które powinny powstać już w ubiegłym roku. Jednak pierwszy przetarg, w związku z protestami wykonawców, gmina unieważniła.

W sumie powstanie 437 oczyszczalni, bo tyle na terenie gminy jest zainteresowanych osób i na tyle przyznane są pieniądze. - Gdyby jeszcze udało się znaleźć pieniądze z zewnętrz budżetu gminy dla kolejnych 400 osób, to rozwiązałoby problem kanalizacji - mówi Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa.

Oczyszczalnie powstaną we wszystkich miejscowościach gminy, oprócz Lasocina, Bałtówki, Sobowa, Czachowa, Kars, Stróży, Ożarowa. W tych miejscowościach, oprócz Stróży, jest już wykonana kanalizacja liniowa. Zgodnie z szacunkiem, jedna oczyszczalnia kosztuje około 16 tysięcy złotych, z tego półtora tysiąca złotych płaci mieszkaniec, 7,5 tysiąca Urząd Marszałkowski w Kielcach, a siedem tysięcy gmina. Trudno powiedzieć, jaki będzie ostateczny koszt oczyszczalni po przetargu. Gmina szacuje, że od 10 do 12 tysięcy złotych.

W województwie świętokrzyskim, oprócz Ożarowa, są 72 gminy, które na przydomowe oczyszczalnie otrzymały dofinansowanie w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
- My przyjęliśmy, że mieszkaniec płaci półtora tysiąca złotych i spisujemy z nim umowę na pięć lat - dodaje zastępca burmistrza. - Przez pięć lat oczyszczalnia jest własnością gminy, potem za przysłowiową złotówkę oddawana jest mieszkańcowi na własność. Wcześniej właściciel gruntu musi wyrazić zgodę, aby na jego terenie powstała taka inwestycja.

W ocenie władz Ożarowa to dobre rozwiązanie dla terenów wiejskich. Obecnie w gminie jest 260 kilometrów sieci wodociągowej. Wykonanie sieci kanalizacyjnej o podobnej długości kosztowałoby około 60 milionów złotych. Gminy nie stać na taką inwestycją. Poza tym od 1 stycznia tego roku weszły przepisy, które narzucają obowiązek naliczania amortyzacji. Wtedy koszt ścieków powinien wynosić 15 złotych za metr sześcienny, co byłoby ceną zaporową. W przypadku przydomowej oczyszczalni opłata miesięczna wynosi tylko 15-20 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie