Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Zawichost ruszyła budowa ujęcia wody, zbiorników retencyjnych, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
W gminie Zawichost ruszyła budowa ujęcia wody, zbiorników retencyjnych, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.  Symboliczne wbicie łopaty od lewej: Waldemar Maruszczak, rady powiatowy, poseł Marek Kwitek, Małgorzata Mierzwa, przedstawiciel wykonawcy, burmistrz Katarzyna Kondziołka, marszałek Marek Jońca.
W gminie Zawichost ruszyła budowa ujęcia wody, zbiorników retencyjnych, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Symboliczne wbicie łopaty od lewej: Waldemar Maruszczak, rady powiatowy, poseł Marek Kwitek, Małgorzata Mierzwa, przedstawiciel wykonawcy, burmistrz Katarzyna Kondziołka, marszałek Marek Jońca. Klaudia Tajs
- Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszej gminy, ponieważ przyczyni się do zwodociągowania gminy Zawichost w stu procentach - powiedziała Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu podczas przekazania wykonawcy terenu pod inwestycję. Na nowe ujęcie wody mieszkańcy czekają już ponad 10 lat.

Jak powiedziała podczas wtorkowego spotkania burmistrz Katarzyna Kondziołka najpierw w Urzędzie Miejskim Zawichost, a potem w terenie, zadanie "Poprawa gospodarki wodno ściekowej na terenie miasta i gminy Zawichost" przyczyni się także do zwiększenia długości sieci kanalizacyjnej na terenie miasta Zawichost. - I to co jest najistotniejsze w tej inwestycji to poprawa jakości wody pitnej, ponieważ z jakością wody pitnej gmina nasza boryka się co najmniej od 10 lat - mówiła burmistrz Kondziołka. - Ta inwestycja to dobre i bezpieczne warunki do życia mieszkańców.

Jak mówiła burmistrza Kondziołka, to już ostatni dzwonek na budowę nowego ujęcia wody. - Badania jakości wody z ujęcia w Wygodzie i Czyżowie Szlacheckim nie spełniają norm - dodała burmistrz. - Jest to woda zażelaziona, przynajmniej do 2011 roku, bo z taką datą udało mi się odnaleźć badania. Woda jest mętna i często w niej pojawia się bakteria coli. Jeśli chodzi o zasięg tych ujęć to aż 10 z 14 sołectw i część samego miasta. Dlatego istniała pilna potrzeba, żeby szukać rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody pitnej. Kiedy 2018 roku objęłam urząd burmistrza, pierwszym, dużym problemem, to była decyzja sanepidu, która dopuszczała możliwość korzystania z wody pitnej, z ujęcia w Czyżowie do końca 2018 roku. Była to trzecia decyzja ostateczna wydana przez sanepid. Groziło nam, że sanepid zamknie ujęcie wody, a do około 60 procent naszej gminy, woda będzie dowożona beczkowozami.

Koszt całkowity zadania to 3 miliony 253 tysiące 128 złotych. Pomoc Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 1 milion 519 tysięcy 650 złotych, pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 825 tysięcy złotych. Wkład własny gminy 908 tysięcy 478 złotych.

Za wsparcie przy pozyskaniu dofinansowania burmistrz Kondziołka podziękowała posłowi Markowi Kwitkowi, Markowi Jońcy z zarządu województwa świętokrzyskiego oraz Waldemarowi Maruszczakowi, radnemu powiatu sandomierskiego.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że kwota przeznaczona na realizację zadania jest składanką finansową, co daje szanse na zrealizowanie zadania w sposób kompleksowy. - Są tu zastosowane nowatorskie rozwiązania techniczne jeśli chodzi o wodociągowanie - powiedział poseł Kwitek. - Tu nie ma podziału na miasto i wioski. Władze gminy w sposób całościowy patrzą na sytuację, jaka ma miejsce. Ta poprawa jakości wody pitnej, skanalizowanie i zwodociągowanie ma znaczenie i przyczyni się do tego, że mieszkańcy będą się czuli jak w XXI wieku , bo wiemy, że te potrzeby tutaj są bardzo duże.

Zadanie podzielono na dwa etapy. W pierwszym wybudowane zostanie ujęcie wody ze zbiornikami retencyjnyni - 200 metrów sześciennych każdy. Powstaną także: kontener technologiczny z układem hydroforowym, bezodpływowym zbiornikiem na ścieki sanitarne i szczelnym zbiornikiem na odcieki technologiczne. W budynku zostaną wydzielone dwa pomieszczenia hala technologiczna oraz pomieszczenie dozowania i magazynowania podchlorynku sodu oraz toaleta. W części hali technologicznej zlokalizowane będą wszystkie urządzenia technologiczne do uzdatniania wody: areator, filtry ciśnieniowe, zestaw pomp sieciowych, pompy płuczne.
II etap zadania przewiduje budowę kanalizacji sanitarnej na ulicy Polnej w Zawichoście oraz budowę sieci wodociągowej na ulicy Opatowskiej w Zawichoście. W ramach drugiego etapu powstanie 553 metrów bieżących sieci wodociągowej między Chrapanowem a Podszynem.

Planowany termin zakończenia robót to koniec października 2022 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie