MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Hucie Szklanej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W piątek 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.
W piątek 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Urząd Gminy Bieliny
W piątek, 19 kwietnia przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Wspólnoty Misjonarzy Oblatów MN oraz mieszkańcy gminy Bieliny. Uczestnicy mogli wysłuchać referatu "Zbrodnia Katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny" przygotowanego przez Marka Jończyka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Bielinach odczytała fragmenty listów spisanych przez Katyńczyków oraz rodziny katyńskie. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Zobacz zdjęcia

Źródło: Urząd Gminy Bieliny, Delegatura IPN w Kielcach

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Według ustaleń historyków wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazło się ponad 2300 osób związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Było wśród nich 736 funkcjonariuszy Policji Państwowej i Służby Więziennej, 700 urzędników, 314 żołnierzy i zawodowych oficerów Wojska Polskiego, 313 nauczycieli, 118 inżynierów oraz 88 lekarzy. Pozostałe ofiary to: ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy, przedsiębiorcy, rolnicy, artyści, robotnicy, księża, farmaceuci, dziennikarze oraz studenci, uczniowie i harcerze. W Katyniu zginęło ponad 600 osób z regionu świętokrzyskiego, w Kalininie (Twerze) – ponad 700, a Charkowie niespełna 400. Na terenie dzisiejszej Białorusi oraz Ukrainy – ponad 650 osób.

W 2007 roku Sejm Polski na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie