Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakich zawodach młodzież musi się kształcić, żeby zdobyć pracę w Świętokrzyskiem? Oto lista specjalistów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Zdjęcia Aleksander Piekarski
Specjalistów dla budownictwa, transportu kolejowego, branży elektronicznej, mechanicznej i gastronomicznej powinny kształcić dla świętokrzyskiego rynku pracy szkoły w województwie świętokrzyskim. Prognozy dotyczące potrzeb pracodawców i kierunków rozwoju regionu oraz perspektyw dla szkół branżowych przedstawiono w środę, 3 marca w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

W spotkaniu pod hasłem "Zawodowcem być, czyli o potrzebie kształcenia branżowego" wzięli udział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, dyrektorzy dziewięciu szkół branżowych z województwa świętokrzyskiego oraz między innymi przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i specjaliści rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach z dyrektor urzędu Aleksandrą Marcinkowską na czele.

Spotkanie odbyło się, aby wskazać rangę kształcenia zawodowego na obecnym rynku pracy i przedstawić zapotrzebowanie na zawody szkolnictwa branżowego w regionie świętokrzyskim oraz podkreślić jak istotna jest korelacja edukacji z potrzebami rynku pracy, a co za tym idzie istoty i roli doradztwa zawodowego w propagowaniu szkolnictwa branżowego.

- Czynimy starania, aby dopasować szkolnictwo branżowe do oczekiwań rynku pracy, dokształcać w tym kierunku nauczycieli i dopasować ofertę szkolnictwa do oczekiwań młodzieży. W 2020 roku przeznaczyliśmy na takie działania 124 miliony złotych, ale uważamy, że potrzeby w tym zakresie są nadal ogromne. W tych działaniach chodzi o to, aby młodzież wybierała szkoły z zawodem, aby miała fach w rękach. Chcemy zachęcać młodych ludzi do szkolnictwa technicznego. Jak się okazuje brakuje rąk do pracy w wielu zawodach i o nich trzeba rozmawiać już dzisiaj – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Trzeba zrobić wszystko, by pokazać młodzieży, rodzicom, społeczeństwu, że pójście do szkoły zawodowej to nie jest wstyd, zmienić spojrzenie na kształcenie i tak przygotować ofertę kształcenia, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy w najbliższych latach. Już od września w tym roku ruszają w szkołach nowe kierunki kształcenia, na przykład technik dekarz. Młodzieży potrzebne jest tez doradztwo zawodowe i szeroka oferta kształcenia branżowego - mówił na spotkaniu Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Jak pokazały dane najnowszego barometru zawodów, w naszym regionie na pierwszym palnie jest prognozowane na najbliższe pięć lat zatrudnienie dla specjalistów w branżach budownictwo, transport kolejowy, elektronika-mechatronika, mechanika i hotelarstwo, gastronomia oraz turystyka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie