Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jedności siła - maturalny przepis na zwycięstwo

Dorota Klusek
Klasa II_M ze „Słowackiego” w Kielcach w tym roku wygrała w plebiscycie na najsympatyczniejszą klasę maturalną w województwie świętokrzyskim. Trzeci raz z rzędu uczniowie z tej szkoły stają na najwyższym stopniu podium naszej zabawy. Zapytani o przepis na sukces mówią zgodnie, że to efekt współpracy.
Klasa II_M ze „Słowackiego” w Kielcach w tym roku wygrała w plebiscycie na najsympatyczniejszą klasę maturalną w województwie świętokrzyskim. Trzeci raz z rzędu uczniowie z tej szkoły stają na najwyższym stopniu podium naszej zabawy. Zapytani o przepis na sukces mówią zgodnie, że to efekt współpracy.
Klasa z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach trzeci raz z rzędu, wygrała w plebiscycie „Echa Dnia” na najsympatyczniejszych maturzystów. Poznajcie zwycięzców.

Musieliśmy wygrać – mówią uczniowie z klasy II M z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, zwycięzcy naszego plebiscytu. – Dwa lata temu wygrała klasa II M z naszej szkoły, rok temu też, więc my nie mieliśmy wyjścia – śmieją się.
- Jeśli ktoś chce szukać najsympatyczniejszych klas, to są one właśnie w „Słowackim” – uśmiecha się Renata Walęcka, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. – Dumna jestem z tego, że wygrała właśnie II M, bo to klasa, która niezwykle ciężko pracuje na wyniki, uczy się w języku angielskim, w międzynarodowym, prestiżowym i niezwykle trudnym programie, a podczas zakończenia roku szkolnego maturzystów, właśnie z tej klasy było najwięcej uczniów wyróżnionych, nagrodzonych świadectwem z paskiem. A co do tego, że są sympatyczni, nikt nie miał żadnych wątpliwości – podkreśla.

Ambitni, pracowici i systematyczni
Klasa II M liczy 34 uczniów. W przewadze są dziewczyny. Chłopców jest zaledwie sześciu. Przez trzy lata realizowała program przygotowujący do międzynarodowej matury. Uczniowie sami o sobie mówią, że są ambitni, pracowici i systematyczni. – Nie ukrywajmy, że musimy tacy być, żeby zdać tę maturę w angielskim. Poza tym uczyliśmy się w tym języku. Wszystkie książki, eseje, sprawdziany też były po angielsku – zaznaczają Kasia Kwas i Karolina Czarnecka.
Łatwo nie było. – Na początku jest ciężko, ale jak już przejdzie się pierwszą klasę, to już jest z górki – wyjaśnia Kasia, a Karolina dodaje: - Nie żałujemy, że wybraliśmy właśnie tę klasę. Traktowaliśmy ją jako nowe doświadczenie, wyzwanie, bo nie każdy ma szansę spróbować nauki tutaj i nie każdy też może zdobyć dyplom honorowany na całym świecie.

Nie tylko nauka, ale też czas na realizację pasji
To ważne, ponieważ prawie połowa klasy planuje studiować na zagranicznych uczelniach, choć międzynarodowa matura otwiera też drzwi na prestiżowe kierunki i uczelnie w Polsce.
Mimo ogromu nauki, uczniowie z II M realizowali też swoje pasje, znajdowali na nie czas. Kasia Kwas działała w szkolnej drużynie sanitarnej, Karolina Czarnecka pracowała w szkolnym radiowęźle, Jan Góra jak i kilka innych osób z klasy udzielał się w szkolnym teatrze w języku angielskim, Adam Koczoski włada kilkoma językami obcymi z chińskim i japońskim na czele, Kinga Lisowska ma liczne sportowe osiągnięcia…
- Realizujemy siebie, swoje zainteresowanie, swoje pasje, swoje hobby. Chcemy jak najwięcej osiągnąć, bo jesteśmy młodzi, a jeśli nie teraz, to kiedy – pytają retorycznie.

Przepis na zwycięstwo był bardzo prosty i trudny zarazem
- O każdej osobie z tej klasy, o jej osiągnięciach można coś powiedzieć – podkreśla Mariusz Kowalczyk, wychowawca II M. – Każda z nich zasługuje na uwagę. To osoby bardzo kolorowe, rozwinięte intelektualnie, wrażliwe, dojrzałe. Podobne do siebie, a jednak tak różne, bo mające odmienne zainteresowania. Choć program międzynarodowej matury narzucił im pracę w mniejszych grupach, w całości rzadko się widywali, to jednak potrafili się zgrać i to, że wygrali w plebiscycie, to zasługa tego, że walczyli razem.
Nie od dziś wiadomo, że w jedności siła. – Udało nam się tylko i wyłącznie dlatego, że byliśmy razem, że złączyliśmy siły i wzajemnie się motywowaliśmy – mówią sami uczniowie. Mieliśmy grupę na facebooku, gdzie było bardzo gorąco. Zwłaszcza w ostatnich godzinach głosowania. Tam też najlepiej było widać zaangażowanie każdej osoby, która chciała walczyć o wyjazd do Brukseli.
Ale wsparcie przyszło także od starszych koleżanek i kolegów.- Absolwenci i uczniowie klas IB, z międzynarodową maturą, współpracują ze sobą. Ci, którzy już zdali maturę najlepiej rozumieją tych, którzy dopiero się do niej przygotowują, więc on też mieli swój wkład w ten sukces – zauważa Mariusz Kowalczyk.

Wspólny wyjazd zanim rozjadą się po świecie

Obecnej klasie II M bardzo zależało na tym zwycięstwie, na wygraniu wycieczki. – Zanim rozjedziemy się na studia po całej Polsce, Europie, a nawet świecie, na koniec chcieliśmy jeszcze przeżyć coś wspólnie – zdradzają Kasia, Karolina i Janek Góra.
W walkę o sukces włączył się także wychowawca klasy. – Miałem na przykład taki telefon: panie profesorze, niech pan na ratuje, bo nas doganiają – śmieje się Mariusz Kowalczyk. – Dostanę w maju rachunek za mają pomoc - dorzuca.
Wspólne lata spędzone w szkole i nauczyciel i uczniowie będą miło wspominać, bo nie brakowało zabawnych sytuacji.

- Wyróżnialiśmy się – mówią przedstawiciele II M. – Na przerwie, kiedy przechodziło się korytarzem obok naszej sali lekcyjnej, zawsze było słychać muzykę, śpiewaliśmy, tańczyliśmy.

Wyszukany sposób na przełożenie sprawdzianu
- O tak, ile razy wchodziłem na lekcję, zawsze witał mnie teledysk wyświetlany na ścianie i muzyka, do której był cały układ choreograficzny – wspomina wychowawca. – Nie zapomnę też, jak dziewczynki weszły do pokoju nauczycielskiego z prośbą o przełożenie klasówki. Perfekcyjnie przygotowały układ taneczny do mojej ulubionej piosenki „Icebreaker” Agnete. Utwór w Polsce mało popularny, ale, że ja go lubię, więc moi uczniowie go znają – uśmiecha się.

Czas nauki w liceum dobiegł końca. Jeszcze tylko matura i uczniowie pójdą w swoje strony. - Będzie nam siebie brakowało - zdradza młodzież z II M.

  • Klasa IIM - uczniowie:

Karolina Czarnecka, Daria Domagała, Aleksandra Droszcz, Aleksandra Gołuchowska, Jan Góra, Weronika Górecka, Katarzyna Harabin, Krzysztof Jęczalik, Adam Koczoski, Maja Krzemińska, Jakub Kubicki, Julia Kucmin, Natalia Kucy, Katarzyna Kwas, Kinga Lisowska, Zuzanna Łach, Natalia Łuczak, Ewa Midziak, Oliwia Mroczek, Karolina Niziołek, Anna Obręcka, Aleksandra Pająk, Patrycja Parkita, Daniela Piątek, Małgorzata Pietrala, Julia Piwowarska, Oscar Rozwadowski, Agnieszka Siekańska, Klaudia Sławińska, Piotr Sołys, Martyna Szyszka, Katarzyna Wątorska, Paulina Wilk,
Monika Zawół.

  • Wychowawca: Mariusz Kowalczyk

Maturzyści 2017 - czołówka

Województwo świętokrzyskie, zwycięskie klasy:
1. VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Klasa II M: - 39 387 głosów;
2. Klasa III E, II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach - 33 246 głosów;
3. Klasa III A, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju - 20 360 głosów;
4. Klasa III LO, Zespół Szkół Zawodowych w Odonowie - 14 714 głosów;
5. Klasa IV TS/MR, Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu - 7 088 głosów;
6. Klasa III B, II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich - 5875 głosów.

Do zobaczenia: Premiery seriali maj 2017: nowe "Twin Peaks" i "House of Cards"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie