Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jędrzejowie powstanie piękny kompleks rekreacyjno - wypoczynkowy

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Projekt rewitalizacji parku w Jędrzejowie
Projekt rewitalizacji parku w Jędrzejowie Przemysław Chechelski
Już wiosną ruszy rewitalizacja parku pomiędzy zalewem a stadionem w Jędrzejowie. Wiadomo już, jak będzie wyglądał ten teren. Został bowiem przygotowany projekt inwestycji. - Jeszcze w tym roku prace zostaną zakończone - twierdzi Marta Pędzik - Prawda, naczelnik wydziału inwestycji i utrzymania infrastruktury technicznej Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie.

Będzie to już trzeci etap rewitalizacji terenów pomiędzy ulicą Sportową, a torami kolejowymi w Jędrzejowie. Jeszcze kilka lat temu zalew i teren wokół niego straszył wyglądem. W zbiorniku rzadko kiedy była woda, teren dokoła niego porastały krzewy i chwasty, w których często można było spotkać amatorów tanich trunków. Wieczorami strach było się tam pojawić. Park pomiędzy zalewem a stadionem wyglądał niczym dżungla. Rzadko można było spotkać tam spacerujących ludzi. Na stadionie Naprzodu co prawda co pewien czas przeprowadzane były różnego rodzaju inwestycje, jednak całość była jednak odzwierciedleniem poprzedniej epoki…

MOC ATRAKCJI

W ostatnich latach trwa całkowita przemiana tego kompleksu. Zrewitalizowany został zalew i jego otoczenie. Teren ten w okresie wiosennym i letnim tętni życiem. Jest to bez wątpienia wizytówka miasta. Bardzo zaawansowane są również prace przy modernizacji stadionu. Teraz został już przygotowany projekt rewitalizacji parku pomiędzy zalewem a stadionem, a prace mają ruszyć wiosną. Jak będzie wyglądał park po ich zakończeniu?

- Główną atrakcją będzie zlokalizowany w jednej z niecek terenu betonowy skate-park oraz asfaltowy tor rowerowy tak zwany "pump track" do jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach, hulajnogach. W drugiej niecce planuje się rozległy plac zabaw z podziałem stref według wieku użytkowników i specyfiki urządzeń, z główną atrakcją - linową piramidą i liną zjazdową tak zwaną "tyrolką". Całość parku będzie oświetlona latarniami z oprawami dekoracyjnymi, a strefa sportowa dodatkowo naświetlaczami przeznaczenia sportowego. Dodatkową atrakcją będzie terenowa siłownia zaplanowana powyżej placu zabaw gdzie będą urządzenia do ćwiczenia różnych partii mięśni - wyjaśnia Grzegorz Maruszak, inspektor do spraw inwestycji w Urzędzie Miejskim w Jędrzejowie.

MIEJSCE NA GRILOWANIE

Po stronie północnej parku od strony ulicy 11 Listopada powstanie altana grillowa pomyślana jako miejsce spotkań mieszkańców. - Zaplanowaliśmy te altanę z myślą o mieszkańcach okolicznych bloków, żeby mieli fajne miejsce do grillowania - mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. - W tej części powstanie również "aleja pamięci", w której będą nasadzane drzewa na rożne okoliczności. Chcemy w ten sposób uhonorować między innymi wielkich artystów, którzy przyjeżdżają do Jędrzejowa na przykład na koncerty organowe - dodaje burmistrz Piszczek.

POD OKIEM KAMER

Cały teren będzie monitorowany i nadzorowany. Monitoring i oświetlenie parku zasilane będą ze wspólnej centrali zlokalizowanej w obiekcie technicznym na terenie wokół zalewu. Ścieżki piesze oraz pieszo-rowerowe zaprojektowano w oparciu o istniejący układ ścieżek. Teren parku będzie ogrodzony, z wejściami w miejscach istniejących ciągów komunikacji pieszej. Wzdłuż ścieżek spacerowych zlokalizowane będą ławki wraz z koszami na śmieci, a przy wejściach ponadto kosze na psie odchody.
Przy ulicy Świętej Barbary zaprojektowany został parking na 27 miejsc postojowych, z czego trzy dla niepełnosprawnych. Projekt obejmuje remont kładek nad Brzeźnicą oraz niezbędne prace naprawcze wzdłuż koryta rzeki.

OGRODZONY I OŚWIETLONY

- Projekt nie przewiduje na terenie parku żadnych elementów kubaturowych. Przy kortach, które są poza zakresem inwestycji, planuje się wymianę ogrodzenia, wymianę oświetlenia oraz wymianę widowni na siedziska drewniane wsparte na koszach gabionowych. Przy głównej kładce planuje się wykonanie placu z dekoracyjnym, kamiennym wykończeniem skarpy w stylu ogrodu japońskiego oraz utwardzenie dna kamieniem na odcinku kilkunastu metrów. Gospodarka zielenią przewiduje wycinkę drzew o złym stanie oraz drzew, których lokalizacja koliduje z inwestycją. Ponadto planuje się rekultywacje trawników i nasadzenia partii średniowysokich i niskich drzew i krzewów. Teren Parku Miejskiego będzie przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne - opisuje Grzegorz Maruszak.

Gmina na tę inwestycję otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego w wysokości 3,3 miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie