Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jędrzejowie w zdewastowanym budynku powstaną mieszkania chronione

Tomasz Hajduk
Tomasz Hajduk
Zarząd województwa świętokrzyskiego przyznał dofinansowanie w wysokości 962 tysięcy złotych na przebudowę dawnego kolejowego domu kultury. Pre-umowę w tej sprawie podpisał burmistrz Marcin Piszczek.

Do końca 2018 roku powstanie siedem mieszkań chronionych dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Budynek, mieszczący się na terenie kolejki wąskotorowej przy ulicy Dojazd, stał zdewastowany i nieużywany przez kilkanaście lat.

Po remoncie powstanie 7 mieszkań, sześć z nich o powierzchni około 20 metrów, z przeznaczeniem dla jednej osoby, w jednym – trochę większym zamieszkać będzie mogło małżeństwo. Zostaną one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Idea mieszkań chronionych polega na tym, że mieszkaniec może zabrać ze sobą swoje rzeczy, ulubiony fotel, wersalkę, czy ukochane zwierzę. W aneksie kuchennym będzie mógł przygotować ulubione potrawy. Pójdzie do tego samego lekarza, sklepu czy kościoła. To jest duży atut tej formy pomocy, bo osoba zostaje w swoim naturalnym środowisku, tu gdzie mieszkała wiele lat. Z opłat ponosi koszty mediów oraz częściowo płaci czynsz – opowiada Grażyna Chabior, dyrektor ośrodka pomocy społecznej w Jędrzejowie.

Lokale pozostają własnością gminy, nie można tam nikogo zameldować ani nikomu przekazać.
Koszt całości inwestycji szacowany jest na około 1 milion 132 tysiące złotych, różnica w wysokości około 170 tysięcy złotych zostanie pokryta z budżetu gminy.

Mieszkania chronione jako forma pomocy społecznej
Są to lokale pod szczególną opieką, dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, chorych, czy mających trudności w codziennym funkcjonowaniu, ale nie jest to jeszcze stan wymagający umieszczenia w placówce z całodobową opieką, takiej jak dom pomocy społecznej. Otrzymują dobre warunki mieszkaniowe, a oprócz tego mogą zostać otoczone dodatkową opieką różnego rodzaju specjalistów: pracowników socjalnych, psychologów, opiekunek, w zależności od tego jaka jest potrzeba.

Oszczędności dla gminy
Na potrzeby gminnej strategii problemów społecznych ośrodek pomocy społecznej co jakiś czas przygotowuje analizy. Wynika z nich, że dużym problemem jest zapewnienie pomocy osobom niesamodzielnym. Znaczna część tych osób jest umieszczana w domach pomocy społecznej, co jest też ogromnym obciążeniem finansowym dla gminy. Dochodzącym do miliona złotych rocznie.
Koszt miesięczny pobytu w domu opieki sięga 3000 złotych, z czego pensjonariusz pokrywa cześć wynoszącą maksymalnie 70 procent jego dochodu, a jest to zazwyczaj niska emerytury. Reszta dopłacana jest z budżetu.

Osoby wymagające całodobowej opieki wysyłane są w zależności od wolnych miejsc do placówek w całym województwie świętokrzyskim.

W powiecie jędrzejowskim jest jedynie dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych kobiet w Mnichowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie